راهنما
1401/02/04
نام چند تن از فراعنه مصر

فراعنه قدرتمندترین افراد در مصر باستان بودند. اگر فرمانروایی یک فرعون تا ۳۰ سال طول می کشید او به درجه نیمه الهه شدن می­رسید برای وی جشنی به نام هب سد برگزار می کردند و فرمان او برابر با فرمان خدایان می­گشت.در میان فراعنه مصری، «رامسس» دوم به درجه نیمه الهه شدن رسید و از او به عنوان قدرتمندترین فرعون سرزمین نیل یاد می شود.

کسی که به دلیل موفقیت هایی که او در دوران حکمرانی اش به دست آورد و همچنین مدت زمان طولانی فرمانروایی بر مصر، او را «رامسس کبیر» نیز می خوانند. رامسس تقریبا بیش از ۹۰ سال عمر کرد که ۶۶ سال آن را تاج فرعونی به سر داشت. و پس از مرگ پدرش به تخت پادشاهی تکیه زد.

پیش از اینکه رامسس دوم به سلطنت برسد اوضاع مصر در طول چند دوره از فراعنه از جمله پدر خودش بسیار آشفته بود. و منطقه فرمانروایی او  از صحرای آفریقا گرفته تا دریای مدیترانه بود.چنین قلمرو فرمانروایی گسترده، قدرت بسیاری به رامسس می بخشید اما در مقابل، دشمنان زیادی او را تهدید می کردند.رامسس برای حفظ قلمرو خود می بایست از مرزهای کشور مراقبت می کرد و از این رو ارتشی بالغ بر صد هزار سرباز جنگی را تشکیل داد که در تاریخ مصر بی سابقه بود.

رامسس دوم نه تنها یک فرعون بود بلکه جنگجویی دلیر نیز بود و به ساخت و ساز علاقه بسیاری داشت. در همه این موارد او بهترین بود و معابدی که از دوره او به جا مانده و هنوز هم امروزه پابرجاست، این نکته را ثابت می کند.

از مشهورترین معابدی که رامسس دوم آنها را ساخت، معبد ابوسمبل است که به دلیل اینکه رامسس پیروزی هایش را مدیون خدای آمون میدانست ساخته شد  معبدی یکپارچه از  سنگ  در دل کوه منول که در بنای آن حتی از یک آجر و یا خشت یا سیمان و کچ مورد استفاده قرار نگرفته است. نقشه این  معبد را طوری ترسیم نموده­اند که درب اصلی معبد به سوی مشرق باشد و در طلوع آفتاب نور خورشید بر ورودی معبد بتابد و چهار مجسمه "رامسس دوم" و خانواده او را که کنار یکدیگر نشسته‌اند را روشن کند. از عجایب این معماری تنظیم نور خورشید در روز تولد "رامسس دوم" می‌باشد؛ مجسمه رامسس دوم طوری طراحی و ساخته شده است که هر سال در روز تولد او خورشید به مدت ۲۰ دقیقه بر چهره او می‌تابد.

از دیگر معابد ساخته شده در زمان او میتوان به معبد نفرتاری که به افتخار همسر رامسس ساخته شد و رامسسیوم اشاره کرد. 

نام رامسس تجسم شکوه و قدرت تمدن فراعنه است. او مصر را در وضعیتی ثروتمند و کامیاب ترک کرد در حالی که بیشتر از بسیاری از فرزندان و همسرانش از جمله نفرتاری عمر کرده بود. او بیش از شصت سال سلطنت کرد و مصر را به درجه‌ای از عظمت رساند که در تاریخش بی‌سابقه بود.اما این برای مصر کافی نبود. کمتر از ۱۵۰ سال پس از او، سلطنت مصر سقوط کرد.

منبع: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ

 

www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول