راهنما
1401/02/04
شهری در استان سمنان

سمنان به خاطر موقعیت جغرافیایی خاص خود اقلیمی بیابانی و نیمه بیابانی دارد. این استان در میان راه ارتباطی تهران به خراسان رضوی قرار گرفته و از مراکز قابل‌توجه صنایع دستی کشور است. سمنان هشت شهرستان دارد که شهرستان «میامی»، شرقی‌ترین شهرستان این استان با قدمتی بالغ بر یک هزار سال است و  روستاهای این شهرستان از تنوع قومی و آداب و رسوم محلی خاص و ابنیه تاریخی بیشماری برخوردارند. که از مهمترین آثار تاریخی وطبیعی که در دل این شهرستان با قدمت قرار گرفنه اند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

آرامگاه شیخ حسن جوری  از رهبران روحانی قیام سربداران در قرن هشتم بود، در روستای فیروزآباد سفلی حوالی روستای فرومد واقع شده است.

آرامگاه ابن یمین فرومدی متخلص به ابن یمین یکی از شاعران بزرگ قرن هشتم در وسط روستای فرومد قرار دارد. این آرامگاه ۶ گوش است. سنگ قبر این شاعر بزرگ پارسی نیز ۶ ضلع کوچک دارد

قلعه میامی که در گذشه مرکز میامی بود و در حال حاضر خرابه‌ای از آن باقی مانده است، در جنوب میامی قرار دارد. این قلعه  توسط حمله مغول ویران شده است.

کاروانسرای عباس‌آباد گواه بر قدمت دیرین میامی می‌دهد، این کاروان‌سرا در روستای عباس‌آباد واقع شده و قدمت آن به عهد صفوی بازمی‌گردد و در عهد قاجار مرمت شده است.

مسجد جامع میامی در روستای فرومد واقع شده است. با توجه به شیوه معماری و تزیینات بنا از جمله تلفیق کاشی‌های فیروزه‌ای و لاجوردی، قدمت این مسجد جامع به دوره خوارزمشاهیان می‌رسد.

 از جاذبه های طبیعی این شهرستان زیبا میتوان به آبشار نام نیک اشاره کرد در جنگلی با همین نام  در روستای نردین، قرار دارد. این جنگل از درختان پهن‌برگ خزری است که به همراه آبشار یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری شهر میامی را تشکیل داده است.

میامی منطقه‌ای که با داشتن مدفن بزرگان سربداران و سرزمین شقایق، آفتابگردان، آبشار و جنگل، ، بخشی از تاریخ ایران را یدک می‌کشد.

www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول