راهنما
1401/02/04
دندان قاره ای

زمین، خانه زیبای ما برای حفاظت از حیات، روزهای پر ماجرایی را پشت سرگذاشته است. چه کوه‌هایی که در ۴٫۵ میلیارد سال از عمر زمین در این سیاره به وجود آمده‌اند و چه دریاها که از میان رفته‌اند. تا حدود ۳۰۰ میلیون سال پیش، خبری از هفت قاره با تمدن‌های مختلف روی زمین نبود. آن زمان کره زمین از قاره‌ای بزرگ به نام پانگه‌آ (Pangaea) که همه خشکی‌های زمین را در بر گرفته بود و اقیانوسی به نام پانتالاسا (Panthalassa) تشکیل شده بود. بعد از ۵۰ میلیون سال این قاره بزرگ شروع به شکستن کرد و از دل آن 7 قاره جهان، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، قطب جنوب، اروپا، «آسیا»، آفریقا و استرالیا بیرون آمدند.

آسیا بزرگ‌ترین قاره در میان هفت قاره جهان است. برای منشا نام این قاره برخی از مورخان بر این باورند که  واژه آسیا  از زمان ساکن شدن یونانی‌ها به عنوان اولین تمدن در این قاره استفاده شده و از نظر زبان‌شناسی، واژه آسیا (واژه‌ای مونث) به معنای طلوع آفتاب است.طبق افسانه‌های یونان، آسیا نام الهه‌ای بود که اطلس (Atlas) را به دنیا آورد، تیتان (Titan) وظیفه داشت تا کره‌های آسمانی (the celestial spheres) را تا ابد حفظ کند.  آسا (Asa) همچنین کلمه‌ای فینیقی بوده که برای «شرق» استفاده می‌شده است.

آسیا زادگاه کهن ترین تمدن‌های جهان بوده ‌است. اولین تمدن بشری جهان با عنوان «مهد تمدن» در منطقه‌ دجله و فرات که شامل کشورهای ایران، عراق، کویت و سوریه  شکل گرفته است.

از سومری‌ها گرفته که در بین‌النهرین (بخش جنوبی عراق امروزی) زندگی می‌کردند و قدمت تمدن آنها به حدود ۶ هزار سال پیش می‌رسد.تا تمدن دره سند (Indus Valley Civilization) هند همه و همه در دل این قاره کهن شکل گرفته اند.

 آسیا قاره­ای که ۶۰ درصد جمعیت جهان و همچنین هفت مرکز از ده پایتخت بزرگ جهان را در دل خود جای داده است.

به دلیل عوامل متعدد فرهنگی، سیاسی و جغرافیایی، نمی‌توانن در مورد مرز دقیق  این قاره نظر داد. اینکه مرز آسیا و اروپا در کجای اوراسیا سابق قرار می‌گیرد،هنوز مشخص نیست.

آسیا سرشار است از تاریخ، مناظر نفس‌گیر و فرهنگ‌هایی که عمیقا ریشه در سنت و معنویت دارند. و چیزهای زیادی برای دیدن، یادگیری و کشف در مورد این قاره کهن وجود دارد که ما هنوز آن‌ها را نمی‌دانیم.

منبع: worldatlas/ لستسکند

www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول