راهنما
1401/02/04
شهری در استان کرمان

استان کرمان یکی از بزرگترین استان های کویر ایران است و بخش عمده ای از مساحت آن را مناطق کویر در برگرفته است. این استان با توجه به قدمت تاریخی عظیمی که دارد جاذبه های ازرشمند بسیاری را در خود جای داده است و یکی از مهمترین شهرستان های این استان با تمدن «راور» است که درشمالی ترین  قسمت آن جای گرفته است.

 نام قدیمی این شهر، راهور، به معنای محافظ جاده بوده و در گذر زمان به راور تغییر کرده است. این شهر در گذشته محل نگاهبانی راه لوت از سمت کرمان محسوب می‌شده و محافظانی برای دفاع و محافظت کاروانان از غارت راهزنان در آن مستقر شده بودند. و از آن جا که این منطقه بر سر راه کویری کرمان ـ شهداد قرارگرفته راور نامیده شده است.  

از حدود ۱۶ قرن پیش، راور محل زندگی زرتشتیان بوده و خاور زمین خوانده می‌شده است. . این شهر با تاریخ غنی، تمدن کهن و جاذبه‌های بی‌نظیر طبیعی و گردشگری زیادی را در خود جای داده است.

یکی از  مهمترین آثار به جا مانده در این شهرستان قلعه تاریخی قهقه است، در عصر ساسانیان بنا شده و در نزدیکی روستای ده‌شیب قرار دارد. و منطقه وسیعی را که حدود چندین هکتار می شود را در برگرفته است. در تمامی مساحت این منطقه تپه هایی قابل مشاهده هستند که در آن زمان ساختمان های خشتی بودند و در رابطه با قلعه کارهایی را انجام می دادند. به طور کلی باید بگوییم که در حال حاضر قلعه قهقهه به تپه قهقه تبدیل شده است، در اطراف قلعه قهقه، بناهای تاریخی دیگری نیز وجود دارد. برای مثال در فاصله تقریبا ۵۰۰ متری غرب قلعه قهقه، بقایای بنای دیگری دیده می‌شود که به تل وزیری معروف شده است.

از دیگر جاذبه های تاریخی این شهرستان با عظمت میتوان به دخمه زرتشتیان، یخدان راور، حمام مرتضی علی، بازار راور، برج امیر نخعی و... اشاره کرد

مهمترین جاذبه های طبیعی راور روستا طرز با با قدمتی دیرینه و هم‌دوره با ساسانیان است که در آن باغ کوچکی وجود دارد که کهن‌ترین سروهای ایران و حتی جهان در آن روییده‌اند. این باغ که به‌ نام تالار هم شناخته می‌شود، ۱۴ درخت سرو هزار و ۵۰۰ ساله و یک درخت سرو ۳ هزارساله با بلندای ۳۷ متر دارد.

از دیگر مناظر چشم نواز این شهرستان زیبا میتوان آبشار مکی و آبشار فیض آباد و روستای خورند را نام برد.

قالی و گلیم، پسته، گردو، زیره، قاووت، انار، کلمپه، کماچ سهن، حلوای پسته از سوغاتی‌های خوراکی این شهر هستند. ولی قالی راور از جایگاه ویژه ای برخوردار است و برخی از گران‌ترین فرش‌های جهان، در این شهر تولید شده‌اند.

به طور خلاصه سفر به روار تجربه سفر به تمدن و فرهنگ اصیل ایران است.

www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول