راهنما
1401/02/04
سازنده خیالی بهشت

«اَلَمْ تَرَ کَیفَ فَعَلَ رَبُّکَ بِعادٍ إِرَمَ ذاتِ الْعِمادِ الَّتِی لَمْ یخْلَقْ مِثْلُها فِی الْبِلادِ»

آیا ندیدی پروردگارت با قوم عاد چه کرد؟ با آن شهر اِرَم و باعظمت عاد چه نمود؟ همان شهری که مانندش در شهرها آفریده نشده.

داستان «شدّاد» و بهشت شدّاد، به نوعی شبیه سازی مدينه ي فاضله است. داستان شدّاد و بهشت او از اين قرار است كه طبق روايات عاد پادشاه عربستان جنوبي  دو پسر داشت به نام شدّاد و شديد.

عاد از دنیا رفت، شدّاد و شدید به فتح شهرها پرداختند، و با زور و ظلم و غارت بر همه جا تسلط یافتند، در این میان، ‌شدید از دنیا رفت، و شدّاد تنها شاه بی‎رقیب این کشور پهناور گشت.

 داستان از آنجا شروع می­شود که روزی هود علیه السلام  او را به خداپرستی دعوت کرد، و به او فرمود: «اگر به سوی خدا آیی، خداوند پاداش بهشت جاوید به تو خواهد داد.» او گفت: بهشت چگونه است؟ و  هود در جواب به توصیف اوصاف بهشت پرداخت شدّاد گفت اینکه چیزی نیست من خودم این گونه بهشت را خواهم ساخت و تصمیم گرفت از روی غرور، بهشتی بسازد تا برای خداوند بزرگ عرض اندام کند،  از این رو صد نفر از قهرمانان لشکرش را مأمور نظارت ساختن بهشتی در شهر ارم در میان بیابان عدم نمود، که هر یک از آنها نیز هزار نفر کارگر را سرپرستی می‎کردند و آنها را به کار مجبور می‎ساختند.

آنها به مدت ۳۰۰ سال به ساخت بهشت مشغول شدند، و در اطراف آن هزار قصر با شکوه بنا نهادند،پس از اتمام آن به شدّاد گفتند که با وزیران و لشکرش برای افتتاح شهر بهشت وارد گردد. شدّاد با همراهان،بسیار به سوی ارم حرکت کرد، هنوز یک شبانه روز مانده بود که به آن شهر برسند،‌ ناگاه صاعقه‎ای همراه با صدای کوبنده و بلندی از سوی آسمان به سویشان آمد و همه آنها را به سختی بر زمین کوبید، و به هلاکت رساند. و نه شداد بلکه هیچ کس نتوانست وارد آن بهشت شود.

آن چه به عنوان خلاصه و نتيجه گيري قابل بيان است، اين است كه: بنا به نقل روايات تاريخي، شخصي به نام شدّاد بوده است كه شهر ارم را بهشت گونه توسعه بخشيده و شهر سازي كرده كه در آن زمان اين شهر در ميان تمام شهرهای آن دوران بي نظير بوده است و به خاطر همين به بهشت شدّاد معروف گشته است. و این تکته وجود دارد که تمام این روایات ممکن است اساطیری باشد.

منبع: برگرفته از مقاله «ماجرای شداد»

www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول