راهنما
1401/02/04
شهری در استان سيستان و بلوچستان

زیبایی ایران توی همه مناطق اون پخش شده، چه شمال و جنوب، چه شرق و غرب. هر جای ایران که سفر کنید زیبایی خاص و بکر خودشو داره که هیچ جای دیگه ای پیدا نمی شه! تا حالا چندین بار از شهرای جنوبی گفتیم و این بار قراره بریم سراغ یکی دیگه از اونا. شهر یا بهتره بگم بندری که به بهشت گمشده ایران معروفه! بندری به اسم «چابهار» یا چهار بهار.

این بندر یکی از شهر های سیستان و بلوچستانه و تنها بندر اقیانوسی ایران محسوب می شه. از شمال با بمپور، سرباز و راسک و از جنوب به دریای عمان، از شرق به پاکستان و توی غرب خودش بندر جاسک و میناب رو می بینه. بندر چابهار نزدیک ترین مسیر دسترسی کشور های افغانستان و ترکمنستان و ازبکستان و تاجیکستان و قراقستان و قرقیزستان به آب های آزاد اقیانوسی رو داره؛ به همین علتم هست که جزو مهم ترین مناطق ایرانه و یکی از پر رونق ترین و تاثیر گذار ترین بندر های ایران به شمار میاد.

این بندرم مثل اکثر شهرای جنوبی، توی همه فصل های سال یه آب و هوای معتدل شبیه بهار داره و به همین دلیله که به چهار بهار معروفه! جدای از آب و هوای عالی و موقعیت جغرافیایی موثر، چابهار جاذبه های گردشگری زیادی هم داره که توی تمام سال این بندر رو به یکی از قطب های توریستی ایران تبدیل می کنه. البته اگه خواستید به این شهر سفر کنید من به شما از اواسط تابستون تا اوایل بهار رو پیشنهاد می کنم، آب و هوا معتدل تره!

این بندر زیبا جاذبه های طبیعی زیادی داره که خیلی قشنگ هستن؛ از جمله اونا باید به جنگل های حرا، ساحل صخره ای (ساحل دریا بزرگ)، کوه های مریخی، تالاب لیپار، درخت مکرزن (درخت انجیر معابد) و سواحل مکران اشاره کنیم.

جدای از طبیعت زیبا و دیدینی چابهار، به خاطر تاریخ غنی خودش انواعی از اماکن تاریخی رو هم توی دل خودش جا داده؛ اماکنی مثل ساختمان قدیمی تلگراف خانه، موزه محلی چابهار، قلعه تیس (قلعه پرتغالی های چابهار)، قلعه پیروز گت و مسجد جامع تیس.

شما با سفر به چابهار می تونید علاوه بر بازدید و گردشگری، از موقعیت تجاری چابهار هم استفاده زیادی ببرید! این شهر مراکز تجاری و پاساژ های معروف زیادی رو تو دل خودش می بینه که خوراک افرادی هستن که خرید دوست دارن 😊

آخر سفرتون هم که خواستید برگردید، سوغاتی یادتون نره ها! از سوغاتی هایی که چابهار داره میشه به شیرینی لندو، سنگ های قیمتی، گلیم و حصیر و سکه دوزی اشاره کرد. البته ماهی و میگو های خوشمزه ای هم داره که خب نمی شه سوغاتی برد؛ تو راه خراب می شن!

 

منیع: https://jainjas.com

www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول