راهنما
1401/02/04
دانشمند فرانسوی و کاشف اکسیژن

تو جهان خیلی از افراد دانا و دانشمند بودن که به قولی جلوتر از زمونه خودشون زندگی می کردن؛ این جلو تر زندگی کردن به مذاق خیلیا خوش نمیومد و دوست نداشتن همچین دانشمندانی زندگی کنن. چندین مورد تو تاریخ بوده که یه دانشمند موردی رو کشف کرده ولی از سمت جامعه تکفیر شده و حتی پای چوبه دار رفته! یکی از مشهور ترین اونا، «لاوازیه» فرانسوی هستش که زیر تیغ گیوتین رفت!

آنتوان لوران لاوازیه یکی از شیمی دان های برجسته تاریخ و از افراد موثر توی انقلاب شیمیایی قرن ۱۸ هستش که متولد فرانسست. این دانشمند به صورت تجربی نظریه ای راجب واکنش های شیمیایی اکسیژن مطرح کرد و سیستم مدرن اسم گذاری مواد شیمیایی رو مورد بررسی قرار دارد. لاوازیه متولد ۲۶ آگوست سال ۱۷۴۳ بود که تو تاریخ ۸ می ۱۷۹۴ درگذشت.

این دانشمند قبل از انقلاب فرانسه به عنوان یه سرمایه دار خفن و بزرگ و همچنین یه مدیر دولتی موفق کار می کرده که البته تو جریان حکومت سرکوبگر به همراه خیلی از سرمایه داران دیگه اعدام شد 🥲

آنتوان اولین بچه و تنها پسر خونوادش بود که همراه یه پدر و مادر خیلی پولدار تو فرانسه زندگی می کرد. توی دوران نوجوونیش بسیار به کتابخونی و مطالعه علاقه داشت ( و از همون موقع سگخون بود 😊 ) و خیلی برای وضع جامعش نگران بود و همش دوست داشت بتونه تو آینده مملکتش تاثیر مثبت بذاره ( یاد بگیرید 😒 )

اون توی کالج به فرا گرفتن رشته حقوق مشغول شد و بعد از اتمام تحصیلاتش، مثل پدر و پدربزرگش جزو وکلای نخبه دادگستری شد که اعضای اون پرونده های تحت بررسی خودشون رو توی پارلمان فرانسه ارائه می کردن.

یه جامپ بزنیم به دوران شیمیایی آنتوان!! آنتوان به طور جدی به بررسی خواص شیمیایی مشغول بود و شیمی دان هایی مثل اون توجه خودشون رو روی تجزیه و تحلیل مخلوط ها می ذاشتن؛ مثلا روی نمک هایی که موقع ترکیب اسیدها با قلیاها ایجاد می شن. اونا امیدوار بودن که با شناسایی خاصیت های مواد ساده بتونن نظریه هایی رو برای توضیح خواص این ترکیب ها ارائه بدن.

یکی از ادعاهایی که آنتوان توی اون دوران داشت و مثل بمب ترکید، ادعای پایستگی جرم بود. لاوازیه معتقد بود توی واکنش های شیمیایی ماده نه ایجاد می شه و نه از بین میره، فقط از حالتی به حالت دیگه تبدیل میشه! حالا این فقط یکی از نظریه هاش بود، چپ و راست هی نظریه می داد! مثلا نظریه های فلوژیستون و احتراق اکسیژن هم مال اونه.

خلاصه که گذشت و گذشت تا انقلاب سال ۱۷۸۹ فرانسه رخ داد. اون دوران سران انقلاب فرانسه در حال پاکسازی گذشته سلطنتی کشورشون بودن که در سال ۱۷۹۴، لاوازیه و پدرزنش و ۲۶ کشاورز مالیاتی دیگه محکوم به اعدام با گیوتین شدن! آنتوان ۸ ام ماه می زیر تیغ گیوتین قرار گرفت و اعدام شد؛ البته بماند که ۱ سال و نیم بعدش از همه اتهامات تبرئه شد!!!

 

منبع: https://www.imna.ir

www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول