راهنما
1401/02/04
شهر مذهبی عراق

اگه بخوایم توی دین اسلام مذهبی ترین منطقه جهانو نام ببریم، همونطور که واضحه باید خاورمیانه رو انتخاب کنیم. کشور هایی که تو خاورمیانه قرار گرفتن پر از شهر های مذهبی و تاریخی هستن که توی دوران اسلامی نقش پررنگ و بزرگی داشتن. یکی از این کشور هایی که پر از شهرای مذهبیه عراق هستش که با وجود شهرایی مثل کربلا، نجف، «سامرا» و ... جزو کانون های اسلامی محسوب می شه.

درباره سامرا می خوام براتون حرف بزنم؛ این شهر که تقریبا وسطای عراق تو استان صلاح الدین قرار گرفته به دستور خلیفه عباسی معتصم بالله که از سال ۲۱۸ هجری قمری به حکومت رسید بنا شد تا توی پایتخت بودن جایگزین بغداد بشه. این شهر به مدت ۳۰ سال پایتخت بود که توی اون دوران توسعه و پیشرفت زیادی کرد و تعداد زیادی کاخ و مسجد و اماکن دیگه توش ساخته شدن.

از دوران معتصم تا سال ۲۵۶ هجری قمری، ۸ خلیفه توی این شهر اومدن و بر مردم حکمرانی کردن. بعد از اون المعتمد علی الله عباسی دوباره پایتختی عراق رو به بغداد برگردوند و این شهر رو مرکز خلافتش قرار داد.

سامرا بین شیعه های جهان اهمیت زیادی داره چون مرقد ۲ تن از امامان ما توی این شهر قرار گرفته؛ همچنین حضرت مهدی ( عج ) هم توی سامرا متولد شدن. مسجد جامع سامرا هم که با مناره مشهورش معرف حضورتون هست. حرم علی ابن محمد هادی که امام دهم ما هستش و حسن ابن علی عسکری یعنی امام یازدهم نماد های شهر سامرا به حساب میان.

علاوه بر این ۲ مرقد، سامرا اماکن مذهبی و زیارتی دیگه ای هم داره؛ مرقد مرجس خاتون که همسر امام حسن عسکری و مادر حضرت مهدی بودن و مرقد حکیمه خاتون یعنی دختر امام جواد و عمه امام حسن عسکری هم توی سامرا واقع شدن.

جدای از اماکن زیارتی، سامرا اماکن تاریخی قشنگی هم داره که با سفر کردن به این شهر می تونید علاوه بر زیارت و به جای آوردن اعمال مذهبی، به این اماکن هم سری بزنید و ازشون استفاده کنید. البته سامرا در دوران بعد از پایتختیش رفته رفته رو به نابودی رفت و الانم اگه این شهرو نگاه کنید تقریبا یه ویروونه ازش می بینید! یه مدتی هم که تحت اشغال داعش بود و به بدترین وضع خودش در اومد؛ روی دیوار خونه ها می تونید به وضوح جای گلوله های زیادی رو همراه لکه های خون مشاهده کنید!

 

منبع: https://asemooni.com

www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول