راهنما
1401/02/04
جزیره دوقلوی ایران در خليج فارس

جنوب ایران پر از مکان های دیدنی و قشنگ هستش که با تنوع بی نظیرشون تونستن گردشگرای زیادی رو به سمت خودشون بکشونن. قشنگی های جنوب ایران با وجود انواعی از جزیره ها (۳۰ تا) قشنگ تر هم شده و جزایر جنوبی رو می تونیم جزو دیدنی ترین نقاط ایران به شمار بیاریم؛ جزایر کیش و قشم که دیگه نیاز به تعریف ندارن! جزایر دو قلوی «تنب» یکی دیگه (یا بهتره بگیم دو تا دیگه) از جزیره های زیبا ایران هستن که بریم ببینیم چجوریان!

جزیره تنب بزرگ جمعیت زیادی نداره که اهل بندر لنگه و عرب های ایل بنی یاس دبی اونجا هستن. اهالی این جزیره بیشتر شغل صیادی ماهی و مروارید دارن؛ بعضی هاشون هم باغ های نخل و میوه دارن و یسری کوچیک هم کشاورزن. تنب بزرگ کلا ۱۱ کیلومتر مربع هستش که به شکل دایره قرار داره؛ جنوبش جزیره ابوموسی و شمالش قشم که بزرگ ترین جزیره ایرانه قرار داره، داداش کوچیک تر اون یعنی تنب کوچک هم غربش قرار داده.

تنب بزرگ خیلی خشکه و سطحش رو شن تشکیل داده که قسمت جنوبی جزیره صاف و شمالیش یه تپه داره. بلندترین بخش این جزیره ۵۳ متره و بخش لنگرگاهی جزیره، جنوب شرقیش قرار گرفته. آب هوای جزایر تنب خب همونطور که انتظار میره خیلی گرمه و رطوبت زیادی هم دارن (توی تابستون حدود ۸۰ درصد رطوبت داره هوا!!!) کم ترین دمایی که تنب به خودش می بینه توی فصل زمستون بین ۱۰ تا ۲۴ درجه سانتیگراد هست.

یکمم بریم سراغ شکم گردی! اگه اطراف جزیره رو نگاه کنید ماهی های قابل خوردن زیادی مثل ماهی شیر، خارو، شوریده، قباد، سنگسر، نعیم، حلوا، سرخو و چندین ماهی غیر قابل خوردن مثل لقمه ماهی، مار ماهی، اره ماهی، اسب ماهی، کوسه، خرچنگ، لاک پشت، دلفین و ... می تونید ببینید. انواعی از خزنده هام توی این جزیره پیدا می شن، مثلا مار های سمی و سوسمار و عقرب و اینجور چیزا (کلا جزیره ایه که همه چی توش پیدا می شه!)

جزیره تنب بزرگ اینقدر کوچیکه که با پای پیاده هم می تونید کلشو قدم بزنید! اگه خواستید به این جزیره سفر کنید هم می تونید از راه هوایی برید و هم دریایی؛ البته هوایی معنیش این نیست که فرودگاه برای هواپیما داره، بلکه باید از هواپیما های کوچیکی که بین بندرعباس و قشم و این جزیره ها جا به جا می شن استفاده کنید!

 

منبع: https://digiatour.ir

www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول