راهنما
1401/02/04
کشور آفریقایی با مرکزیت طرابلس

یسری کشورا تو دنیا هستن که نه معلومه اوضاع خوبی دارن؟ اوضاع بدی دارن؟ پولدارن؟ فقیرن؟ کلا یجورین که معلوم نمی شه چی به چیه! کشورای آفریقایی تو این موردا زیادن؛ مثلا وقتی اسم آفریقا میاد شاید یاد فقر و گرسنگی و دوری از تمدن بیفتید که خیلیییی از کشواری آفریقایی دقیقا تقطه مقابل این فکرن! یه کشوری هم هست به اسم «لیبی» که از اوناست و معلوم نیست دقیقا چجوریاست!

لیبی یه کشور بیابونیه که بیشتر بخاطر ویرونی های باستانی روم و یونانی که داخلشن معروفه. اوضاع کار توی این کشور زیاد میزون نیست و اگه بخواید یه کاری راه بندازید خیلی باید سختی بکشید، علاوه بر اون طبق آماری که موسسه اقتصاد و صلح جهانی داده این کشور جزو خطرناک ترین کشور های جهان تو سال ۲۰۱۷ بوده، ولی با این حال نرخ مهاجرت به این کشور ۱۶ درصد افزایش داشته!!!

خب بریم ببینیم که لیبی کجاست اصلا؟ این کشور توی شمال آفریقا قرار گرفته و کشورای تونس و نیجر و سودان و مصر و الجزایر و چاد همسایه هاش هستن. پایتخت لیبی شهر طرابلس هستش و اگه بخوایم شهرای مهمش رو هم نام ببریم بعد از پایتخت، شهرای بنغازی، مصرانه، سرت، سبها، البیضا و طبرق رو باید لیست کنیم. دین غالب توی این کشور هم اسلام هستش و مردم اون اکثرا سنی هستن. این مردم نژادشون ریشه توی عرب داره و تقریبا ۸۷ درصد مردم لیبی عرب و ۷ درصدشون نژاد بربر دارن (بقیه هم که دیگه میشه و غیره 😂)

یه نکته جالب اینکه لیبی از نظر مساحت یکم بزرگ تر از ایرانه ولی جمعیتش یک دهم ایران هم نمیشه! اگه گفتین چرا؟ چون بیش تر از ۹۰ درصد بیابونه! خب تو بیابون که نمی شه زندگی کرد 😊 خاک لیبی خیلی فقیره و فقط ۲ درصد از زمین هاشون قابل کشاورزیه. فضای سبز لیبی هم کنار دریای مدیترانه قرار گرفته که بیش تر جمعیت لیبی هم همونجا سکونت پیدا کردن.

در آخر هم از دیدنی های لیبی بگیم؛ اگه بخوایم جاهای دیدنی و گردشگری لیبی رو نام ببریم باید بریم سراغ پایتختش. بیش تر تور های گردشگری که برای لیبی برگزار می شه مقصدشون شهر طرابلس هستش که یکی از جذاب ترین شهرای لیبی عنوان می شه.

این شهرچون تاریخ زیادی داره و از دوران امپراطوری روم وجود داشته، کلی مکان باستانی داره که هر کدوم جذابیت خودشون رو دارن. پارک میدون الجزایر، کاخ های ارمنی و همچنین محله ایتالیایی ها جزو معروف ترین اماکن دیدنی لیبی هستن که تو پایتخت قرار دارن. بعد از اونا هم میشه موزه قلعه سرخ و مسجد گورگی رو تو لیست قرار داد.

در کل درسته که کشور لیبی بیشترش بیابونه و شاید زیاد پیشرفت نکرده باشه، ولی از لحاظ اماکن تاریخی و گردشگری جزو کشورای خوب آفریقا به حساب میاد؛ جدای از اون چون دین این کشور اسلام هستش، از لحاظ خوراکی (حلال و حرام) به مشکلی نمی خورید و خوردنی های سطح شهر حلال هستن. اگه یه مقصد جدید رو می خواید تجربه کنید، سفر به پایتخت لیبی می تونه گزینه جذابی باشه.

 

منبع: https://www.safarme.ir

www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول