راهنما
1401/02/04
شهری در آذربایجان شرقی

اگه اهل ایران گردی باشید می دونید که تو ایران بهشت های دیده نشده زیادی وجود داره و خیلی از شهرا به این عنوان شناخته می شن؛ استان های آذری ایران تعداد زیادی بهشت گم شده دارن که با وجود اماکن دیدنی، طبیعی و تاریخی زیاد، شاید زیاد معروف نشدن. شهر «اهر» توی آذربایجان شرقی یکی از همین شهراست که زیبایی های فراوانی داره.

اهر به دروازه بهشت ارسباران معروفه. از شمال به هوراند و کلییر، از غرب به ورزقان، از شرق به مشکین شهر و از جنوب به هریس راه داره. این شهر کوهستانی به طور میانگین تو روزای تابستون دماش ۳۴ درجه و کم ترین دمای زمستونش هم منفی ۲۷ درجه اندازه گیری شده.

گویش مردم اهر به صورت غالب ترکی – آذری هستش و بیشترشون هم مسلمون هستن. برای اونایی که عاشق طبیعت گردی هستن اهر می تونه یکی از ایده آل ترین مقصد ها برای گردشگریشون باشه؛ اهر مناطق طبیعی زیادی مثل رودخانه های حصار چای و رشته کوه های قره داغ داره که دیدن اونا و بعدش قدم زدن تو پارک جنگلی فندقلو می تونه یکی از زیبا ترین تجارب شما توی طبیعت گردی محسوب بشه! در کنار این ها می تونید با بازدید از روستای انداب جلوه تازه ای از فرهنگ و طبیعت ایران رو مشاهده کنید.

اگر هم از اون دسته افرادی هستید که به تاریخ علاقه دارید و دوست دارید مناطق و اماکن تاریخی ایران رو ببینید، اهر برای شما هم جاهای دیدنی قشنگی داره! آرامگاه شیخ شهاب الدین اهری که حدود ۸۰۰ سال قدمت و تاریخ داره توی همین شهر قرار گرفته. همچنین موزه ادب و عرفان و حصار خشتی شیخ شهاب الدین هم ۲ تا دیگه از اماکن تاریخی اهر به شمار میان که دیدن اونا خالی از لطف نیست.

سفرتون رو هم می تونید با خرید سوغاتی های خوشمزه و جذاب اهر برای دوستان و آشنایتون به پایان برسونید؛ شیرینی پتی قات از خوشمزه ترین شیرینی های ایرانی هستش که به شهر اهر تعلق داره و یبار چشیدن اون می تونه شما رو معتاد خوردنش کنه! جدای از این موارد سیب قرمز، عسل و ذرت هم خوراکی های خوشمزه اهر محسوب می شن که کیفیت و طعم عالی رو براتون به ارمغان میارن. اگر هم به خرید خوراکی علاقه ای نداشتید می تونید ورنی و جاجیم های محلی این شهر رو سوغاتی ببرید تا یکی از خاص ترین هدیه ها رو خریداری کرده باشید!

 

منبع: https://www.egardesh.com

www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول