راهنما
1401/02/05
نام کوچک کلمب دریانورد معروف و کاشف آمریکا

شخصیت های معروف زیادی در طول تاریخ بودن که شاید بین عموم مردم فقط بخاطر یکی از کاراشون شناخته شده هستن و از زندگیشون خبر نداشته باشید و ندونید چه کار های دیگه ای کردن؛ ایتالیا توی این مورد یکی از مشهور ترین افراد جهان رو داره که معمولا فقط به سبب کشف قاره آمریکا شناخته میشه؛ تاجر و دریانورد سرشناس یعنی «کریستف کلمب» که بریم ببینیم سرگذشتش چی بوده.

کریستف اهل جنوا تو ایتالیا بود و اطرف پادشاهی کاستیل که بخشی از اسپانیا بوده، ماموریت پیدا کرد که یه راهی از غرب به سمت هندوستان پیدا کنه؛ سال ۱۴۹۲ بود که به همراه ۳ کشتی شروع کرد به گذر کردن از عرض اقیانوس اطلس اما داداشمون اشتباه زد! اون به جای آسیا به آمریکا رسید که سبب شد ۴ سفر اکتشافی دیگه هم به این قاره انجام بده.

این بخشی هست که عموم مردم ازش خبر دارن اما نکات دیگه ای هم هست! این مرد جزو شخصیت های جنجالی تاریخ هستش که خیلی از مورخان تاریخ و سرخ پوستان آمریکا معتقدن این فرد حالا به صورت مستقیم یا غیر مستقیم باعث کشته شدن میلیون ها نفر از مردم بومی آمریکا و عامل استعمار اون از سمت اروپا بوده.

یسری از تاریخ شناسا حدس میزنن که شاید کریستف کلمب اطلاعات پنهانی درباره سرزمین های دور از اقیانوس رو از یه ملوان که دوست نزدیکش بوده گرفته و به کمک اون شروع به استعمار کرده. جالبه بدونید کلمب قبل از این که دریانورد و تاجر بشه، یه دزد دریایی خصوصی بوده که به بازرگان های موری حمله می کرد!

حالا با اینکه کارش این بود ولی فردی بسیار مذهبی هم بود و اعتقاد داشت که خدا اونو برای سفرهای خودش رو زمین مبعوث کرده! (چه داستان آشنایی، نه؟) خیلی از سرزمین های هم که این شخص کشف کرد براشون اسمای مذهبی گذاشت!

بعد از اینکه یکم مشهور شد و بین مردم سر زبون ها افتاد، یه کتاب عجیب رو شروع به نوشتن کرد که اسمشو گذاشت کتاب پیشگویی ها! توی این کتاب چندین بار اشاره کرده تمام سفراش یه ماموریت الهی بوده که توسط خود خدا راهبری می شده! همچنین کلمب معتقد بود جهان قراره به پایانش برسه و خودش مسئول انجام این کاره.

در کل کریستف کلمب به عنوان یک کاشف شجاع و بی پروا، یک هیولا و یک تاجر و بازرگان بزرگ شناخته می شه که وحشت و ترس زیادی رو تو مناطق بومی ایجاد و به بومیان اون مناطق ظلم زیادی کرده. ولی خب با این وجود تاریخ شناسان اینو باور دارن که جدای از این مسائل، در کنار اینکه انسانی بسیار ناقص بود ویژگی های مثبتی هم داشته که جای تحسین داره، مثل شجاعت و علاقش به کشفیات.

 

www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول