راهنما
1401/02/05
شهری در استان اصفهان

بی شک همه ی ما بارها درباره ی سفر کردن به شهرهای اروپایی یا غربی مثل پاریس، نیویورک، آمستردام و ونیز و ... فکر کردیم چون از نظرمون خیلی پیشرفته و خوشگل هستن؛ اما تا حالا به زیبایی و تمدن شهرهای ایران توجه کردید؟ میخواهیم با «نایین»، یکی از شهرهای زیبای اصفهان، نصف جهان آشنا بشیم.

شهر نائین حول و حوش دشت کویر قرار داره و همون طور که از این منطقه انتظار میره آب و هوای اون خشکه و یه شهر کویری هستش که زمین صاف و همواری داره! قدمت این شهر بیشتر از ۳۰ قرن هست و دومین مسجد با قدمت و پابرجا در ایران به اسم مسجد جامع نائین در این شهر قرار داره.

جالبه بدونید که سال ۱۳۲۷ شمسی نائین بطور رسمی شهرستان اعلام شد و بخشداری اون به فرمانداری تبدیل شد! جمعیت این شهر ۳۹ هزار و ۵۰۰ نفر در سال ۱۴۰۰ اعلام شده و از نظر جغرافیایی طبیعی تو ارتفاع ۱۵۸۰ قرار داره. در کنار زبان فارسی، گویش مردم نازنین این شهر گویش نائینی هستش که گویشی از زبان های ایران مرکزیه. درباره دینشون هم بگیم که مردم این شهر مسلمونن.

نایین یه شهر با تاریخ خیلی غنی هستش که آثار باستانی زیادی رو هم داره؛ برای مثال میشه به بازار تاریخی اون، قلعه محمدیه، مسجدهای جامعی که داره، محمدیه و قدیمان، خانه پیرنیا، چند تا کاروان سرا، باغ مصلای نایین و و و اشاره کرد.

یکی از چیزایی که زیبایی این شهر رو چند برابر کرده، بافت قدیمی شهر هستش که ۷ تا محله هم داره و خودش به تنهایی می تونه جذابیت های زیادی رو براتون داشته باشه. یه نکته رو هم فراموش نکنیم که این شهر خب تو اصفهانه دیگه! پس باید انتظار رواج هنر خطاطی رو هم توی نایین داشته باشیم؛ از قدیم الایام تا الان این شهر زادگاه چندین تن از خوشنویسان به نام ایرانی بوده و به همین علت هم به شهر خوشنویسان معروفه.

اگر به شهر نایین رفتید که پیشنهاد میکنیم حتما تشریف ببرید، می تونید سوغاتی های متنوعی مثل فرش نائین، گلیم، زعفران، پسته، انار، گندم، شلغم، زردک، چغندر و توت رو به عنوان سوغاتی برای دوستان و آشنایانتون خریداری کنید و ذوق زدشون کنید.

در آخر باید گفت که درسته بعضی شهرا کوچیکن و جای زیادی تو نقشه ایران نگرفتن! ولی دلیل نمیشه قشنگ و پر از جاذبه نباشن! نایین یکی از همون شهراست که با وجود مساحت نه چندان زیاد، زیبایی های فراوونی رو تو دل خودش جا داده و میتونه برای هر نوع گردشگری کلی جذابیت داشته باشه.

 

www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول