راهنما
1401/02/05
اثری از پرل.س.باک نویسنده آمریکایی

امروز میخوایم راجع به یکی از نویسنده های آمریکایی صحبت کنیم؛ آمریکا هم که نویسنده ها و رمان نویس های خیلی خوبی و در طول تاریخش تحویل دنیا داده و یکی از این نویسنده ها کسی هست که ما رفتیم سراغشو میخوایم راجع بهش یکم بخونیم؛ پرل باک که با نام مستعار جان سجز میشناسنش و «ریشه در خاک» یکی از معروفترین کتابهاش به شمار میاد.

این نویسنده محبوب تو سال ۱۸۹۲ در شهر هیزبورو - ویرجینیای آمریکا متولد شد و در سال ۱۹۷۳ فوت کرد. این نویسنده رمان هاش به طور خاصی در کشور چین مورد استقبال قرار گرفت. از موفقیت هاشم میشه به جایزه ی نوبل ادبیات سال ۱۹۳۸ میلادی اشاره کرد.

شاید بگین که چرا چین؟ پرل در اوایل زندگیش توسط مادرش و یه معلم چینی آموزش دید و تو ۱۵ سالگیش وارد یه مدرسه شبانه روزی تو شانگهای شد و شروع به تحصیل کرد تا بعد از ۲ سال برگشت امریکا و وارد دانشگاه زنان راندولف-ماکون شهر خودشون شد و بعد از همه ی این تحصیلات تو سال ۱۹۱۴ فارغ التحصیل شد.

سه سال بعد از فارغ التحصیلیش با یه مبلغ دینی به اسم جان باک ازدواج کرد که خب متاسفانه دوومی نیاورد و طلاق گرفتن؛ هر چند که منتظر نموند و بازم ازدواج کرد! تو سال های ۱۹۲۵ تا ۱۹۳۰ به چین رفت و اونجا ادبیات انگلیسی رو در دانشگاه ها تدریس کرد. از اونجاییم که مسیر چین و امریکا رو دوست داشت دوباره برگشت امریکا و تو سال ۱۹۲۶ وارد دانشگاه کرنل شد و تونست مدرک فوق لیسانس خودش رو بگیره.

پرل تو شروع نویسندگیش ابتدا تو سال ۱۹۲۲ با یه سری از مجله های امریکایی شروع به کار کرد و درباره زندگی چینی ها شروع به نوشتن مقالاتی کرد. بعد از گذشت ۸ سال (یعنی سال ۱۹۳۰) موضوع اولین رمان خودش رو که اسمش باد شرقی، باد غربی بود رو نوشت؛ بعدشم که حس کرد تازه دستش گرم شده و تو سال های بعدیش رمان های  زمین خوب، پسران و خانه ای تقسیم شده رو نوشت و انصافانم خوب نوشت چون که رمان زمین خوب تو سال ۱۹۳۲ جایزه ی پولیتزر و گرفت و خود پرل هم تو سال  ۱۹۳۸ یعنی سه سال بعد انتشار سه گانه خودش تحت عنوان سه گانه خانه زمین، توانست جایزه ی نوبل ادبیات رو بگیره.

از آثار دیگه ی پرل هم میشه به دانه اژدها، امپراطور زن، دور و نزدیک و کار خوب و ده ها کتاب داستانی، رمان غیر داستانی و ... اشاره کرد.

از سال ۱۹۳۵ به بعد پرل به همراه همسرش تو آمریکا زندگی کرد و با هم دیگه طی چندین سال ۶ فرزند رو به فرزند خوندگی پذیرفتن. ازون جایی که دستش به کم نمیرفت تو سال ۱۹۴۹ یک بنیاد فرزند خوندگی تاسیس کرد که البته این پایان کارهای خیر خواهانش نبود و تو سال ۱۹۶۴ هم یه بنیاد به اسم پرل باک (که بعد اسمشو خانه ی فرصت گذاشت) تاسیس کرد و مبلغ هفت میلیون دلار هم تو سال های بعد به این بنیاد اهدا کرد.

سر انجام خانوم پرل در سال ۱۹۷۳ پس از 81 سال عمر گوهر بار دار فانی را وداع گفت؛ از این نویسنده بخاطر کارای خوب و مثبتش همیشه به نیکی یاد می شه و نوشته هاش پر هستن از نکات قشنگ و آموزنده.

www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول