راهنما
1401/02/05
پایتخت کشور یونان

بین شهرای جهان یه تعداد شهر هستن که یجورایی فقط بخاطر تاریخ جذابشون معروفن و به شهر حال حاضرشون زیاد توجه نمی شه (توجه میشه ها ولی نه اونجوری که به بقیه شهرا میشه!). اگه بخوایم یکی از معروفترین این شهرا رو نام ببریم، میتونیم یه نگاهی به کشور یونان بندازیم و از اونجا شهر «آتن» رو انتخاب کنیم. بریم تا نگاهی مختصر به تاریخ و فراز و نشیب های آتن بکنیم.

آتن رو پایتخت اساطیری یونان باستان و مهد و زادگاه تمدن غرب می دونن که از ۳۰۰۰ سال پیش برپا بوده و اسمش رو از الهه عقل یونانی ها به اسم « آتنا » گرفته. آتن جمعیتی نزدیک به ۳ میلیون نفر داره و پایتخت یونان هستش. این شهر تاریخی مهم دنیا در نزدیکی خلیج سالونیک قرار گرفته.

آتن زادگاه تعداد زیادی از افراد و دانشمندان مشهور جهان مثل سقراط، دموستون، ارسطو و افلاطون هستش که البته اینا فقط بخشی از فیلسوفان و مشاهیر یونانی هستن. آتن پر هستش از انواعی از باغ های زیبا و سرسبز، پارک های دیدنی و خونه با ساختار زیبا که تقریبا همشون یه بالکن کوچیک دارن و ازشون گلدون های کوچیک شمعدونی آویزونه. خیابون های این شهر هم پر هستن از درختان مرکبات و مخصوصا پرتقال که زیبایی وصف ناپذیری رو به شهر می ده.

تاریخ شهر آتن بخاطر قدمت زیادش با افسانه ها و داستان های زیادی همپوشانی شده ولی تقریبا از قرن ۷ قبل میلاد وضعش روشن و معلومه. تو سال ۶۸۳ قبل از میلاد سلطنت این شهر که به صورت موروثی بود قطع شد و تا سال ۵۹۴ قبل از میلاد سن و آدخون ها زمامدار مملکت بودن. بعد از این اون دوران تا سال ۵۱۰ قبل از میلاد آتن در دست جباران بود و بعدش هم حکومت دموکرات روی کار اومد و دموکراسی توی کشور برقرار شد. سال ۴۰۴ قبل از میلاد هم آتن به دست اسپارت ها و بعدش به تصرف فیلیپ و اسکندر مقدونی افتاد.

توی دورانی که عظمت حکومت روم باستان به اوج خودش رسیده بود، آتن یکی از ایالت های روم حساب می شد و در اون دوران آتنی ها سعی زیادی کردن که عظمت و شکوه آتن رو برگردونن، ولی موفق نشدن! ولی با این وجود هم نفوذ معنوی و علمی زیادی داشتن که حتی از روم هم بیشتر بود. این نفوذ حتی تو زمان امپراطوری بیزانس هم همینطور بالا رفت؛ بعدش که این این حکومت سقوط کرد، آتن به دست یکی از اشراف فرانسه افتاد و سرانجام تو اواخر قرن ۱۴ میلادی، یکی از خاندان های اشرافی فلورانس به حکومت آتن رسید و تونست تا حدی این شهر رو به رونق و شکوه سابقش برگردونه.

سال ۱۴۵۸ اتفاق بدی افتاد و این شهر رو دولت عثمانی تصرف کرد که به همین خاطر پیشرفت های آتن از بین رفتن و شهر کم کم رو به نابودی می رفت اما بعد از مدتی آتن تونست استقلال پیدا کنه و به پایتختی یونان انتخاب بشه.

این دوران نقطه عطف آتن بود که هرچه جلوتر می رفتیم پیشرفت و رونق توی آتن بیشتر می شد و الان این شهر جزو زیباترین شهرای اروپا به شمار میره. آتن هر ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگران هستش و اگه این شهر رو به عنوان مقصد گردشگری خودتون انتخاب کنید مطمئن باشید پشیمون نمیشید.

 

www.JADVALKATIBEH.com .................................................. Instageram: Magazine.Katibeh ............................................ YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول