راهنما
1401/02/05
مرکز استان مازندران

شهرای شمالی ایران همیشه جزو کانون توجه و گردشگری مردم ایران بودن و علاقه ای که به این شهرا دارن به طرز عجیبی زیاده! استان مازندران به عنوان یکی از قطبهای طبیعت گردی و سفر برای ایرانی ها همیشه از اهمیت بالایی برخوردار بوده و مرکز این استان یعنی «ساری».

شهر ساری جدای از طبیعت زیباش، قدمت خیلی زیادی هم داره که به هزاران سال پیش مربوط می شه؛ طبیعت زیبا، تاریخ غنی و در کنار این ها حیات وحش جذاب و آب و هوای دل انگیز همه در کنار هم سبب شدن این شهر به مقصد محبوب گردشگرا تبدیل بشه.

ساری بین ایرانی ها فقط برای سفر کردن محبوب نیست! این شهر بخاطر آب و هوای عالی خودش و موقعیت جغرافیایی خوب به عنوان شهری برای مهاجرت و زندگی هم طرفداران زیادی رو داره و خیلی از افرادی که میخوان ویلا بخرن، ساری جزو گزینه هاشون هستش. از طبیعت و اینا که بگذریم، غذاهای محلی ساری و سوغاتی های خوشمزه این شهر هم خیلی خاص هستن و هر مسافری رو جذب خودش می کنه.

درسته که شمال ایران جزو تکرار های سفری محسوب می شه و شاید هممون جندین بار به شهرای شمالی سفر کرده باشیم، ولی بازهم بعضی شهرا هستن که آدم دوست داره چندین باره به اونا سفر  کنه که یکی از اینا ساری هستش. ساری جزو پر جمعیت ترین شهرای شمالی هم محسوب میشه و حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت رو تو دل خودش جا داده ( این شهر تنها شهر مازندارنه که نزدیک ۳۰۰ هزار نفر جمعیت داره و بقیه خیلی جمعیتشون کم تره )

تو بخش شرقی این شهر رودخونه ای جاری هستش که ایرانیا خیلی دوسش دارن، رودخونه ای که به تجن معروفه و اطرافش هم ۲ پارک مهم قرار دارن. یکی از این پارک ها به دلیل همین رودخونه تجن نام داره و اون یکی پارک ملل ساری، یعنی بزرگترین پارکی که توی شهر ساری وجود داره!

یکی دیگه از دیدنی های جذاب ساری، چشمه باداب سورت هستش که عنوان دومین چشمه شور جهان رو یدک می کشه. این چشمه دومین اثر طبیعی ایران هم نام داره و به ثبت رسیده که از این لحاظ ها امتیاز خیلی خوبی رو برای ساری ساخته. چشمه باداب سورت جنوب ساری قرار داره و توی شهر سورت رخ نمایی می کنه. علاوه بر این، باداب سورت به چشمه های رنگی هم معروفه که اگه به دیدنش برید مطمئنا دلیلش رو متوجه می شید.

 عمارت کلبادی رو هم به عنوان آخرین اثر معرفی کنیم؛ این بنا که از دوران قاجار به جا مونده یکی از زیباترین آثار های تاریخی شمال ایران هستش. میدان معروف ساری رو اگه یکم ادامه بدید می تونید به این عمارت برسید که نمونه ای زیبا از شاهکار معماری ایران باستان به حساب میاد.

مردمی که به شمال و ساری سفر می کنن معمولا فقط دریا و جنگل رو می بینن؛ ولی اگه با دقت بیشتری نگاه کنید می تونید انواعی از بناهای تاریخی و جاذبه های طبیعی کم تر دیده شده رو هم ببینید و از اونا لذت ببرید.

 

www.JADVALKATIBEH.com .................................................. Instageram: Magazine.Katibeh ............................................ YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول