راهنما
1401/02/05
رودی اروپایی

با شنیدن اسم رودخونه خیلی از ما یاد اون صدای جوش و خروش، آرامش و حس خوبش، زلالیت و پاکی و رنگ آبی خالص آب میفتیم. رودخونه ها از مهم ترین پدیده های طبیعی برای ادامه حیات ما انسان ها در طول سالیان سال بودن و هستن؛ هر چند که ما خوبب باهاشون برخورد نکردیم. یکی از رودخونه های خیلی زیبا و مهم اروپا اسمش «رن» (راین) هستش.

رود راین که طولش نزدیک ۱۲۳۰ کیلومتره (شما حساب کن از تهران تا مشهد تازه یکم هم بیشتر) تو رشته کوه های آلپ در کشور سوییس شروع میشه و از کلی کشور مثل اتریش، آلمان، فرانسه و هلند می گذره و میریزه در نهایت به دریای شمال. بریم یکم راجع به این رود طولانی باهم صحبت کنیم.

رود راین تو کوه های آلپ از یخچال های طبیعی راین والدرهون که تو ارتفاع ۳۳۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته، نشئت می گیره و حرکت خودشو شروع میکنه. این رود خیلی کوچولو تشریف دارن اول مسیرشون ولی در ادامه مسیرش می رسه به دریاچه ی کنستانس، بعدش یکم آب از دریاچرو بر میداره و با خودش میبره .در ادامه راه میره سمت آبشار شهر شفهاوزن که ارتفاعش تقریبا ۲۰ متره و اینجا تبدیل به یه رود بزرگ و با جریان آب زیاد میشه و حرکت خودش رو ادامه میده تا از شهر بازل در سوئیس رد بشه و بعد برسه به کشور آلمان.

ناگفته نمونه که این رود خط مرزی بین کشور های آلمان و فرانسه رو تعیین می کنه؛ اینم بگیم که تقریبا ۸۰۰ کیلومتر از این رود از کشور آلمان می گذره و طولانی ترین رود این کشور هم محسوب میشه. بعد از اینکه سر راهش یه مرزی رو هم مشخص کرد و اینا پا میشه میره به کشور هلند و خودشو به رود های مختلف میچسبونه تا بره و در انتها به دریای شمال تو شهر روتردام بریزه و سفر طولانی خودش رو اونجا به پایان برسونه!

این رود خونه رو به سه بخش تقسیم می کنن که راین بالا، راین میانه و راین پایین (یه چیز تو مایه های راین سفلی و راین علیا) نامیده میشن و هر بخش در قسمت های مختلفی از کشور هایی است که این رود ازشون میگذره.

اینم بگیم که که راین به عنوان یکی از گذرگاه های مهم دریایی برای حمل و نقل انواع کالا ها استفاده میشه و دارای شاه راه های مهمی هستش که شهر های صنعتی مختلف رو به هم وصل میکنه.

این رود از چشم نواز ترین رود های اروپا هست. ترکیب این رود و مسیرش که از کنار شهر های باستانی و قدیمی اروپا عبور میکنه و یا عبور از مناطقی که دارای کوه های با ارتفاع بسیار بلند هستند چشم اندازی زیبا ازین رود به مردم جهان ارائه می کنه. هر ساله مردم زیادی به شهر های استراتسبورگ و کلن که در حاشیه این رود قرار گرفتن سفر میکنن تا از این رود و محیط زیباش بازدید کنن.

www.JADVALKATIBEH.com .................................................. Instageram: Magazine.Katibeh ............................................ YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول