راهنما
1401/02/05
نویسنده آلمانی صاحب اثر «گرگ بیابان»

قدرت نویسندگی بالا موهبتی الهی ست که هر کسی شایسته دریافت آن نمیباشد. یک قلم توانمند می تواند تاثیرات انکار ناپذیری روی روند های فکری و اجتماعی گذاشته و حتی سبب انقلاب های عظیم بشود! در جهان نویسنده های بزرگی بوده اند که با قلم نافذ خود متونی نوشته که سال ها در اذهان باقی خواهد ماند؛ نویسندگانی مانند ویکتور هوگو و هرمان «هسه» از جمله این افراد هستند.

هرمان هسه در تاریخ ۲ ژوئیه ۱۸۷۷ در یکی از شهرهای آلمان متولد شد. پدر و مادرش افرادی فرهنگی و اهل کتاب و مطالعه بودند. پدرش مدیر مؤسسه انتشارات مبلغین پروتستان و مادرش دختر هند شناس معروف، دکتر «هرمان گوندرت» و مدیر اتحادیه ناشران کالو بود و با داشتن چنین خانواده ای طبیعی بود که اولین آشنایی ها با کتاب و ادبیات از خانواده برای او آغاز شود؛ همچنین از طریق پدر و مادرش که مبلغان مذهبی در هندوستان بودند، با جهان بینی و تفکرات فلسفی هند آشنا شد.

با این حال او از اوان جوانی دارای روحی حساس و ضربه پذیر بود و به همین دلیل هم نتوانست مدرسه کلیسایی ماول برون را تحمل کند و از آنجا با وجود داشتن بورس تحصیلی فرار کرد. اما بعد از فرار دچار افسردگی حادی شد که سرانجام آن اقدام به خودکشی بود. در نتیجه او را به آسایشگاه کودکان عقب افتاده ذهنی در اشتتن فرستادند.

پرشی کنیم به اندکی جلوتر در زندگی نویسندگی وی؛ هرمان هسه به عنوان پر خواننده ترین نویسنده اروپایی در سده بیستم شناخته شده ‌است. رضا نجفی در کتاب شناختی از هرمان هسه می‌گوید: « هسه از هنگام تولد در کالو و نزدیک جنگل سیاه تا هنگام مرگ در مونتانیولا در کنار دریاچه لوگانو، هرگز از طبیعت جدا نبود و تاثیر طبیعت را نمی باید در آثار هسه دست کم گرفت. » به گفته این منتقد، شباهت و همانندی جغرافیایی و طبیعت سوییس با ناحیه شواب (زادگاه هسه) در آلمان او را به پدیده مرزهای سیاسی بی اعتقاد ساخت و به مخالفت با ناسیونالیسم آلمانی برانگیخت. طبیعت آشنای سوییس مهاجرت را برای او ممکن کرد و با انزوا گزیدن در طبیعت، آفرینش ادبی هسه به ثمر رسید.

و اما پایان هرمان بسیار غم انگیز بود؛ هرمان هسه متأثر از بیماری همسرش که مبتلا به شیزوفرنی بود، در ۱۹۱۶ میلادی به یک بحران عمیق روحی ( افسردگی ) مبتلا شد و تحت مداوا قرار گرفت. سال های ( ۱۹۱۸ - ۱۹۱۹ میلادی ) سال های جدایی از خانواده، گوشه گیری و اقامت در « تسین » بود و این حوادث در داستان های کوتاه وی رد پای خود را به روشنی به جای گذاشته ‌است. هرمان هسه در ( ۹ اوت ۱۹۶۲ میلادی ) در تسین واقع در سوئیس درگذشت.

 

www.JADVALKATIBEH.com .................................................. Instageram: Magazine.Katibeh ............................................ YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول