راهنما
1401/02/06
پایتخت کشور اوگاندا

موتسای یکم، شاه اوگاندا منطقه‌ای که بعدها «کامپالا» در آن ساخته شد را به عنوان شکارگاه محبوب خود برگزید. این منطقه از تپه‌ماهورهای بسیار و مرداب‌های زیادی

تشکیل شده‌بود و محلی بسیار مناسب را برای زندگی گونه‌ای از بز کوهی به نام ایمپالا را تشکیل می‌داد. بریتانیایی‌ها نیز زمانی که به این منطقه رسیدند آن را «تپه‌های ایمپالا» نامیدند.

ترجمهٔ نام «تپه‌های ایمپالا» در زبان محلی (زبان اوگاندا) «کاسوزی کا اِمپالا» بود که با گذر زمان تنها بخش دوم این نام به‌جا ماند و به صورت کامپالا درآمد.

کامپالای امروزی در حدود سال ۱۸۸۰ و به عنوان پایتخت اوگاندا شکل گرفت. از آن دوران چند ساختمان هنوز بر جا مانده‌است از جمله گورهای کاسوبی (ساخته‌شده در ۱۸۸۱)، پارلمان اوگاندا، ساختمان دادگستری اوگاندا و محل تاج‌گذاری ناگالبی بودو.

کامپالا در جریان جنگ اوگاندا-تانزانیا به‌سختی آسیب دید ولی در جریان بازسازی، ساختمان‌های نو از جمله هتل‌ها، بانک‌ها، مراکز خرید، نهادهای آموزشی و بیمارستان‌های گوناگونی در آن ساخته شد. کامپالا سنتی از هفت تپه تشکیل شده بود اما با گذر زمان تپه‌های بسیار دیگری را دربر گرفته‌است. شهر کامپالا با مشکل بزرگ ابتلا به بیماری ایدز روبه‌روست. به گفته وزارت بهداشت اوگاندا، ۹٫۲ درصد از بزرگسالان شهر و ۴۷ درصد از روسپیان این شهر به ویروس ایدز دچار شده‌اند.

 

 

www.JADVALKATIBEH.com ............................................. Instageram: Magazine.Katibeh ................................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول