راهنما
1401/02/06
نام کوچک کارگردان سریال پیکی بلایندرز

پیکی بلایندرز (انگلیسی: Peaky Blinders) یک مجموعه تلویزیونی بریتانیایی در ژانر درام جنایی است که توسط استیون نایت ساخته شده‌است. داستان این مجموعه در بیرمنگام انگلستان جریان دارد و به کارهای گروه جنایتکار پیکی بلایندرز در عواقب مستقیم جنگ جهانی اول می‌پردازد. این باند خیالی بر اساس باند واقعی جوانان شهری به همین نام ساخته شده که از دههٔ ۱۸۹۰ تا ۱۹۱۰ در این شهر فعال بوده‌اند. گروه اصلی بازیگران کیلین مورفی، هلن مک‌کروری و پاول اندرسن هستند و سم نیل، آنابل والیس، ایو گلدبرگ، شارلوت رایلی، تام هاردی، پدی کانسیداین، آدرین برودی، آیدان گیلن، آنیا تیلور-جوی، سم کلفلین و استیون گراهام از دیگر بازیگران مجموعه هستند.

اولین فصل این مجموعه در ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۳ از شبکهٔ بی‌بی‌سی دو به نمایش درآمد و تا فصل ۴ در این شبکه پخش شد. فصل پنجم در ۲۵ اوت ۲۰۱۹ برای اولین بار از شبکهٔ بی‌بی‌سی وان پخش شد و در ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹ به پایان رسید. نتفلیکس تحت قراردادی با شرکت واینستین و اندمول، حق انتشار این نمایش را در ایالات متحده و سراسر جهان به دست آورد. فصل ششم و آخر در ۲۷ فوریهٔ ۲۰۲۲ به نمایش درآمد. این مجموعه نقدهای مثبتی را از سوی منتقدان دریافت کرده‌است.

  • فصل اول

در سال ۱۹۱۹ و بعد از جنگ جهانی اول، یک گروه خانوادگی مستقر در بیرمنگام انگلستان است. داستان بر روی گروه رومانیایی (کولی) پیکی بلایندرز و بلندپروازی‌ها و رئیسشان، تامی شلبی (با بازی کیلین مورفی) متمرکز است. کارآگاه ویژه چستر کمپل (با بازی سم نیل) به دستور وینستون چرچیل به بیرمنگهام فرستاده می‌شود تا شهر را از وجود ارتش جمهوری‌خواه ایرلند، کمونیست‌ها، گروه‌های خرابکار و جنایتکاران پاک کند. در این مسیر وجود پیکی بلایندرز نظرش را جلب می‌کند. وینستون چرچیل (با بازی اندی نایمن در فصل۱و ریچارد مک کیب در فصل۲)، کمپل را مأمور رسیدگی به اغتشاشات بیرمنگام و بازیابی مهمات جنگی می‌کند که قرار بود به لیبی منتقل شود.

 کارگردان فصل اول این سریال  «اتو پاترست» آمریکایی بود.

  •  فصل دوم

فصل دوم، دو سال بعد را نشان می‌دهد. خانواده شلبی تشکیلات جنایی خود را در جنوب و شمال لندن گسترش می‌دهند و هم‌چنان بیرمنگام دژ اصلی آن‌هاست. از سال ۱۹۲۱ آغاز می‌شود و با اوج گرفتن در مسابقه اپسوم(Epsom) در ۳۱ مه ۱۹۲۲ - روز دربی پایان می‌یابد.

فصل سوم

فصل سوم در سال ۱۹۲۴ شروع و پایان می‌یابد، پس از آن که تامی و خانواده اش وارد دنیای خطرناکتری می‌شوند زیرا بار دیگر گسترش می‌یابند، این بار در سطح بین‌المللی. تامی و خانواده‌اش، اینبار با دستور کشیش هیوز مأمور می‌شود قتلی برای دستگاه دولتی و اطلاعاتی بریتانیای کبیر انجام دهد همچنین برای بدست آوردن الماس‌ها و یاقوت‌های سلطنتیِ خانواده در تبعیدِ رومانوف، بلندپروازی‌هایی درسر دارد.

فصل چهارم

خانواده تامی بعد از حل مشکلات با روس‌ها و دستگاه اطلاعات بریتانیا، از فعالیت‌های مجرمانه کناره‌گیری می‌کنند، اما تامی همچنان سردسته تشکیلات جنایی پیکی بلایندرز است و به ثروت و درآمد هنگفتی رسیده، اما هنگامی که اعضای مافیای ایتالیایی ساکن در بروکلین با سرپرستی لوکا چنگرتا (آدرین برودی) برای گرفتن انتقام خون پدرشان به بیرمنگام سفر می‌کنند اوضاع متفاوت می‌شود و تامی بار دیگر خانواده‌اش را برای محافظت از آنها در محله اسمال هیث جمع می‌کند.

فصل پنجم

تامی اکنون از بانفوذترین افراد در بیرمنگام است. او نماینده شهرش در مجلس بریتانیاست و مهارتش در سخن‌وری جایگاه اورا نزد دیگر نمایندگان استحکام می‌بخشد. اما اینکه او اکنون نماینده مجلس شده دلیل نمی‌شود که تشکیلات خود را کنار گذارد. در این حین یکی دیگر از نمایندگان مجلس بریتانیا، آزوالد موزلی (سم کلافین) از او دعوت می‌کند به حزب نوپایش (اتحادیه فاشیست‌های انگلیس) بپیوندد. تامی با اینکه با عقاید موزلی مخالف است اما برای جلوگیری از او و نابودی حزبش قبول می‌کند همراه او باشد که در این حین با مشکلاتی مواجه می‌شود.

فصل ششم

پس از تلاش ناموفق تامی برای خودکشی، او تماسی از مامور جدایی‌طلبان دریافت می‌کند. تامی می‌فهمد که بارنی تامپسون، آبراما گلد و پولی شلبی (هلن مک‌کروری) در جریان سوءقصد کشته شده‌اند. تمام خانواده شلبی برای تشییع جنازه پولی جمع می شوند و مایکل به دنیال انتقام گرفتن از توماس به خاطر نقشش در مرگ مادرش است...

 

www.JADVALKATIBEH.com ............................................. Instageram: Magazine.Katibeh ................................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول