راهنما
1401/02/07
خالق ارژنگ

پیامبران هنرهای متفاوتی داشتن، بعضی از اونا ساز می زدن، بعضی ها آهنگری می کردن، نجار بودن، چاه می کندن و ... . پیامبران زیادی داشتیم که به هنر علاقه مند بودن و توی زمینه های هنری جزو افراد مشهور دوران خودشون بودن. یکی از این پیامبر ها که هنرمند بود «مانی» نام داشت که نقاشی می کرد و جالب تر از اون، ایرانی

بود!

این پیامبر آئین مانوی، یک فیلسوف، نقاش، نویسنده، پزشک و همچنین شاعر ایرانی بود که دین مانوی رو ایجاد کرده بود. مانی از پدر و مادری ایرانی و ایران متولد شد، این پیامبر برجسته که در دوران ساسانیان زندگی می کرد زمان خودش طرفداران زیادی داشت و دینی که آورده بود جزو محبوب ترین دین های اون دوران بود! هرچند که امروزه از آیین مانوی افراد زیادی نموندن.

طبق شواهد، مانی حوالی سال ۲۱۵ میلادی تو روستای مردنیو به دنیا اومده بود، پدرش پاتک نام داشت و قبل از تولد مانی پیرو یکی از فرقه های خاص مسیحیت بود که ترک مادیات جزو تعالیم اون فرقه بود. مانی در ۶ سالگی خودش مثل پدر پیرو اون آیین شد. چیزی که توی روایات اومده اینه که سال ۲۲۸ میلادی مانی یه فرشته الهی که دقیقا عین خودش بود (مثل برادر دو قلو) رو ملاقات کرد و فرشته طبق دستور خدا به مانی فرمان ایجاد یک آئین جدید رو داد!

مانی اعتقاد داشت آخرین پیامبر الهی بود که نوبت آدم، زرتشت، بودا و عیسی رو کامل می کرد؛ مانی ادعا می کرد که آخرین پیامبر خواهد بود و برترین اوناست.

مانی بعد از اینکه شاپور اول رو ملاقات کرد، کتاب شاپورنامه رو نوشت و به همین سبب تونست نظر مثبت پادشاه رو جلب کنه و دین خودش رو، یعنی مانویت تبلیغ کنه. توی اون زمان ها این آئین یکهو در ایران گسترش پیدا کرد و استقبال زیادی ازش شد. مانی تعداد زیادی شاگرد جذب کرد و اون ها رو به نقاط مختلف جهان فرستاد تا بتونه در سطح جهانی این آئین رو تبلیغ کنه.

گفته های مانی و سخنرانی هاش توی کتابی به اسم کفالیا گردآوری شده. علاوه بر اون مانی چند کتاب دیگه به اسم های گنج زندگی، غولان، رازان، نیایش ها و رساله ها هم نوشته بود ولی در کل مهم ترین کتاب مانی، کتاب ارژنگ هستش که توی اون به شکل خیلی زیبایی حرفا و سخنانش رو به تصویر کشیده که از همین هنر نقاشیش به عنوان معجزه مانی یاد می شه.

در نهایت باید بگیم مانی جزو پیامبرانی بود که مردم رو به دوری از مادیات و جذب الهیات دعوت می کرد و اساس آئین مانوی همین دوری از تجملات و مادیات دنیوی هستش. فقط حیف که باوجود پیامبران ایرانی، بیشتر از ۹۰ درصد مردم حتی اسمی ازشون نشنیدن و جایی برای معرفی این پیامبرا وجود نداره...

 

www.JADVALKATIBEH.com ............................................. Instageram: Magazine.Katibeh ................................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول