راهنما
1401/02/07
فیلمی از اسکورسی سی

اگه فیلمباز باشید همیشه نگاه و توجه ویژه ای به فیلمای قدیمی دارید، فیلمای دهه ۷۰ اینا که رنگشون هم سیاه و سفید بود! شاید خیلی ها بگن وقتی فیلمای جدید هست که رنگین، کیفیت بیشتری دارن، تکنولوژی بالاتری توی ساختشون هست و ... چرا باید فیلم قدیمی ببینیم؟ من بهتون تو جواب می گم یبار فیلم «گاو خشمگین» از مارتین اسکوسیزی رو ببینید تا به قدرت فیلم های قدیمی ایمان بیارید!

گاو خشمگین رو باید یکی از تکنیکی ترین و هنری ترین ساخته های مارتین اسکورسیزی به شمار بیاریم که صحنه های اجرایی اون توی رینگ بوکس به حدی زیبا و تاثیر گذار اجرا شدن که شاید بشه گفت مشابه امروزی نداره! فیلمنامه این محصول رو هم پل شریدر و ماردیک مارتین نوشتن که اقتباسی هست از کتاب جیم لاموتا؛ این فیلمنامه به حدی دقیق و با ظرافت نوشته شده که تمام ابعاد کتاب رو شامل می شه.

اسم این فیلم مربوط به شخصیت اول فیلم هستش؛ البته ترجمه گاو خشمگین یکم از ابهت اسم کم کرده چونRaging Bull که اسم فیلم هست معنی سخت تری داره! Raging یچیزی فراتر از عصبانیت هستش، خشونت بزرگ و سهمگین که غیر قابل کنترل بشه و هم معنی Angry نیستش. از اون طرف Bull به معنای گاو نر هستش و هم معنی گاو شیرده یعنی Cow نمیشه؛ به همین دلیل شاید ترجمه گاو خشمگین لب کلام رو نرسونه! اسم فیلم داره شخصیت اصلی فیلم رو می گه که احساس خشونتی وصف نشدنی داره که مثل یه گاو نر به جنگ می پردازه و هیچکس جلو دارش نیست!

این فیلم در مورد یکی از قهرمان های میان وزن بوکس آمریکایی توی دهه ۴۰ هستش که مسیر قهرمانی این فرد رو به طور هیجان انگیز و هنرمندانه ای به تصویر می کشه. بوکسور فیلم جیک نام داره و توی فیلم به زندگی شخصیش هم توجه می شه. جالبه بدونید بازیگر درخشان فیلم یعنی رابرت دنیرو در خارج از فیلم هم آمادگی جسمانی خیلی بالایی رو از خودش نشون می ده که وقتی جیک لاموتای واقعی اونو می بینه ادعا می کنه رابرت در حال حاضر جزو یکی از ۲۰ بوکسور برتر دنیا هستش!

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می شه فیلم گاو وحشی از بقیه فیلم های هم ژانر خودش خیلی بهتر جلوه کنه، انتخاب هوشمندانه فیلنامه هستش که زندگی جیک رو به طور زیبایی جلو میبره. این فیلم طبق الگوی فیلم های بیوگرافی همراه با میان نوشته هایی فصل بندی شده. اتفاقات مهم زندگی جیک گلچین شدن و بیننده حین فیلم به هیچ وجه روایت تکراری و خسته کننده ای رو نمی بینه.

در کل می شه گفت شاید فکر کنید فیلم های قدیمی بخاطر کمبود امکانات و تکنولوژی، کیفیت ساخت خوبی ندارن و خستتون می کنن، ولی اگه این فیلم رو ببینید دیدتون به کل عوض می شه و دیگه همچین نظری رو نخواهید داشت!

 

www.JADVALKATIBEH.com ............................................. Instageram: Magazine.Katibeh ................................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول