راهنما
1401/02/07
فیلمی از داريوش مهرجویی با هنرمندی عزت الله انتظامی

دقت کردین الان هنر (حالا چه موسیقی، چه فیلم، چه کتاب و ...) بیشتر تجاری شده تا هنری؟ توی قدیم هم از این مورد ها بوده؛ یه دورانی فیلما خیلی تجاری بودن ولی هر از چندگاهی به فیلم میومد که نظر همه منتقدا رو به اتفاق جلب می کرد و به قولی می ترکوند! یکی از این فیلم ها که ترکوند فیلم «گاو» از داریوش مهرجویی هستش که بریم با هم یه نگاهی بهش بندازیم.

فیلمنامه گاو رو مهرجویی به کمک غلامحسین ساعدی نوشته که اقتباسی از کتاب عزاداران بیل هستش؛ این کتاب ۸ داستان پیوسته داره که فیلم گاو از داستان چهارم اون برداشته شده.

توی داستان فیلم، عزرائیل بیل که گاو مش حسنه سهمی توی زندگی روستایی ها نداره. روستای بیل دچار قحطی و خشکسالی شده و کسی به فکر شیری که گاو میده نیستش! هر کدوم از اهالی ده یه فکری می کنن به حال خودشون، مثلا یکی میره دزدی، یکی گدایی می کنه، یکی میره از صحرا علف و یونجه بچینه.

بین این افراد فقط مش حسن دنبال گاو و دام هستش و به گفته خودش « باید فکر گاو و گوسفندامون باشیم ». توی این بین مش جبار باهاش دعوا می گیره که اول باید به فکر خودمون و شکم خودمون باشیم تا یه مشت گاو و گوسفند! توی فیلم و داستان تاکید زیادی روی علاقه مش حسن به گاوش می شه؛ مثلا یجا برادر زن مش حسن به دختری که دوسش داره می گه « من می دونم مش حسن گاوش رو از خواهر من بیشتر دوست داره! »

مش حسن حتی شبا پیش گاوش می خوابه و مدام نگهبانی میده که مبادا کسی یا چیزی اونو اذیت کنه! یه شب که مش حسن به علتی نمی تونه پیش گاوش باشه، فردا صبحش می بینه گاوش مرده (علت مرگ هم تا آخر فیلم نا معلوم می مونه). مرگ گاو ضربه سنگین و شکننده ای به مش حسن وارد می کنه جوری که از خودش بی خود میشه و از هوش می ره.

کلا داستان فیلم یجوریه که انگار مش حسن و گاو، عاشق و معشوقن! مش حسن که گاو رو یار خودش می دونست زمانی که اون رو بستن و می خوان برای مداوا به شهر ببرن، خودشو به ته دره میندازه و زندگیش رو تموم  می کنه!

این فیلم با اینکه قدیمیه ولی هنوز هم می تونه داستان جدیدی باشه که فکر نکنم تو سینمای ایران بهش پرداخته باشن؛ دیدن این فیلم خالی از لطف نیست و می تونه حس جدیدی رو براتون ایجاد کنه. البته دقت کنید که بخاطر احساسی بودن زیاد فیلم، ممکنه اشکتون در بیاد.

 

www.JADVALKATIBEH.com ............................................. Instageram: Magazine.Katibeh ................................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول