راهنما
1401/02/07
فیلمی از کارسون کانین

خیلی از ما با شنیدن اسم هنر یاد چیزای مشابهی میفتیم؛ مثل موسیقی، عکاسی و فیلمسازی. اینجا می خوایم که راجع به یکی از موضوعات وابسته به فیلمسازی صحبت کنیم. خب هر فیلمی برای ساخته شدن نیاز به یه کارگردان داره. می خوایم راجع به یکی از کارگردانای آمریکایی به نام گارسون کانین، کارگردان فیلم «مادر مجرد» یه سری چیزا بخونیم و یاد بگیریم.

گارسون تاریخ ۲۴ نوامبر سال ۱۹۱۲ در شهر روچستر در ایالت نیویورک در خانواده ای یهودی متولد شد؛ این شخص در میانه سال های تحصیلی دبیرستانش درس رو رها کرد و فعایت خودش رو در زمینه تئاتر شروع کرد. گارسون در این مدت صرفا به تئاتر بسنده نکرد و فعالیت در حوزه موسیقی رو نیز فراگرفت به نحوی که به یک نوازنده ساکسیفون خیلی حرفه ای تبدیل شد.

بعد از همه این اتفاقات گارسون وارد آکادمی هنر های دراماتیک آمریکا شد و حرفه بازیگری خودش رو اونجا شروع کرد. پس ار فارغ التحصیلی از این اکادمی او برای اولین بار تحت عنوان بازیگر در فیلم پسر کوچک بازی کرد اما مسیر بازیگری تا کارگردانی گارسون زیاد طولی نکشید؛ او اولین کار خود تحت عنوان کارگردان در در 24 سالگی خودش شروع کرد و دو سال بعد اولین اثر سینمایی خودش رو به نام مردی به یاد ماندنی ۱۹۳۸ ساخت.

این فیلم با اینکه اولین تجربه گارسون در کارگردانی بود اما بسیار موفق عمل کرد طوری که از نگاه مجله نیویورک تایمز عضو ده فیلم برتر سال خودش قرار گرفت. از آثار دیگه ای که گارسون در اون ها نقش کارگردان رو به عهده داشت میشه به رای های مرد بزرگ و همسر مورد علاقه من اشاره کرد.

کانین ( دیگه همش گارسون صداش نکنیم که ) علاوه بر اینکه تو کارگردانی حرفه ای بود، در فیلم نامه نویسی هم بسیار فعال و قدرتمند بود؛ البته باید بگم از نقش مهم همسرش در این مورد نباید غافل شد، چونکه کانین بهترین فیلم نامه های خودشو به کمک همسرش، خانوم روث گوردون، نوشت.

از سری فیلم نامه هایی که این دو با هم نوشتند میشه به پتو مایک ( منم اولش فکر کردم همون پت و مت خودمونه ) و یک زندگی دوگانه اشاره کرد که هر دو مجموعه های طنزی از اثار کانین هستند. آثار کانین محدود به سینما باقی نموند و او نمایش نامه ها و داستان هایی زیادی هم برای عرصه ی تلویزیونی به یاد گذاشت.

نمایش نامه متولد دیروز از موفق ترین نمایشنامه های کانین بود در اینجا با یک متن از این نمایش نامه به متن خودمون پایان میدیم.

کانین در بخشی از نمایش نامه خودش میگه: من میخوام که همه باهوش باشن، همه تا اونجایی که توانش رو دارن باهوش باشن؛ چون زندگی در دنیای آدمای نادان خیلی خطرناکه!

 

netfilix

www.JADVALKATIBEH.com ............................................. Instageram: Magazine.Katibeh ................................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول