راهنما
1401/02/07
کتابی از گراهام گرین نویسنده انگلیسی

گراهام گرین یکی از مشهور ترین و حرفه ای ترین رمان نویسان انگلیس به شمار میره که علاوه بر رمان تو زمینه های نمایشنامه نویسی، انتقاد ادبی و سینمایی و همچنین نویسندگی فیلمنامه هنر بالایی داشت. گراهام حدود ۷۰ سال به نگارش مشغول بود که توی این دوران ۶۴ کتاب رو به رشته تحریر در آورد! از کتاب های مشهور گراهام گرین، «مرد سوم» هستش که جزو شاهکار های این فرد به شمار میره.

این کتاب درباره نویسنده ای هستش به اسم هولی مارتینز که برای دیدن رفیق دوران کودکیش به اسم هری لایم شروع می کنه به سفر کردن. بعد از اینکه به مقصد می رسه متوجه می شه دقیقا همون رو دوستش توی یه تصادف رانندگی کشته شده!

توی مراسم خاکسپاری هری لایم، مارتینز با ۲ افسر انگلیسی که گروهبان پین و سرگرد کالووی نام دارن ملاقات می کنه؛ این ۲ افسر مسئول پیگیری پرونده دوست مارتینز هستن که به نظرشون مشکوک بوده. گروهبان پین از علاقه مندان داستان های ماریتنز هستش.

مارتینز با همسر هری و یسری از دوستاش ملاقات می کنه و به حادثه رانندگی شک می کنه! سرایدار خونه هری به مارتینز میگه که اون بلافاصله بعد از تصادف میمیره و برخلاف گزارش دوستان هری، که گفتن ۲ نفر جنازه اونو حمل کردن، ۳ نفر مسئول این کار بودن. سرایدار هم بعد از یه مدت که این اطلاعات رو به ماریتنز میده کشته میشه.

داستان ادامه پیدا می کنه تا جایی که مارتینز هنگام خروج از یکی از خانه ها سایه ای رو پشت سرش می بینه، وقتی بر می گرده می بینه که اون شخص هری لایمه! هری از دست مارتینز فرار می کنه و مارتینز این موضوع رو به پلیس گزارش میده. پلیس دستور نبش قبر رو صادر می کنه و بعد از این کار در کمال تعجب می بینن که شخص دفن شده یکی از کارمندان بیمارستانه که برای هری داروی پنیسیلین رو قاچاق می کرده (هری توی کار قاچاق دارو و مواد بوده)

روز بعد ماریتنز و هری به طور تصادفی تو شهر بازی به هم می رسن، افسران انگلیسی از مارتینز درخواست کرده بودن که نوی دستگیری هری کمکشون کنه. مارتینز با هری قرار ملاقات می ذاره و اون رو به پلیس اطلاع می ده؛ هری لایم به قرار میاد ولی از حضور پلیس مطلع می شه و از محل فرار می کنه و ...

این داستان یکی از داستان های هیجان انگیز و زیبایی هستش که تم روایتی متفاوتی داره؛ کتاب ها این روزا اکثرا تو سبک عاشقانه یا روانشناسی نوشته می شن و از این مدل داستان ها کم پیدا میشه. اگه دوست دارید سبک جدیدی از متن رو آمیخته با هیجان تجربه کنید، کتاب مرد سوم رو از دست ندید.

 

www.JADVALKATIBEH.com ............................................. Instageram: Magazine.Katibeh ................................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول