راهنما
1401/02/07
اثر جان دوس پاسوس

هر موقع که اسم رمان و رمان نویس های شاخص و برتر میاد نباید از کشور دوست و همسایه ی آمریکا به راحتی بگذریم. همونطور که بار ها خوندیم و دیدم این کشور یجورایی مهد رمان نویس های معروف و برتر جهان هستش. باز اینجاییم و میخوایم راجع به یکی دیگه از رمان نویس های برتر امریکایی که رمان زیبای «میر» رو نوشته به نام جان دوس پاسوس باهم یه سری چیز هاییو مرور کنیم.

جان در ژانویه سال ۱۸۹۶ میلادی در شیکاگو به دنیا امد و در سپتامبر سال ۱۹۷۰ متاسفانه به دیار باقی شتافت ☹ دوس پاسوس دوران تحصیلات مقدماتی خودش رو در امریکا گذروند و در سال ۱۹۱۲ وارد دانشگاه هاروارد شد (حاجیمون درس خون بوده). بعد گذشت چهار سال و فارغ التحصیلی از دانشگاه، جان برای درس خوندن تو حوزه های هنر و معماری به اسپانیا رفت.

شاید با این گفته ها بگین که خب پس جان بیشتر وقتش رو صرف هنر و تحصیلات مربوطش کرده ولی دوس پاسوس یه ادم همه فن حریف بود و تو زمینه هایی مثل رمان نویسی، نمایشنامه نویسی، شعر، روزنامه نگاری، ترجمه و خب نقاشی دستی تو کار داشته اما اغلب اون رو به خاطر رمان هاش میشناسن؛ هر چند که دوس پاسوس قبل از اینکه شروع به نویسندگی کنه طراحی و نقاشی می کرد اما جان رمان نویس خیلی فوق العاده ای بود.

اون اولین رمان خودش رو تو سال ۱۹۲۰ به اسم آغاز یک مرد  منتشر می کنه اما خیلیا موفقیت اون تو این زمینه رو مدیون رمان انتقال منهتن که تو سال ۱۹۲۵ نوشته میدونن! این رمان به دلیل فروش زیادی که داشت تونست به موفقیت تجاری برسه اما شاید بگین که چرا گفتم فوق العاده؟ (شایدم نپرسین هاها، هیچم خنده دار نبود میدونم)

اصلی ترین کار جان سه گانه ایالت متحده آمریکا هستش که ترکیبی از سه رمان موازی چهل و دو، هزار و نهصد و نوزده (اسم کتابشه ها نه سالش) و پول بزرگ بوده. این سه گانه ترکیبی از زندگی نامه ی جان و پاره ای از اخبار و روزنامه ها و بخش هاییشم با قوه خیال خودش بوده که با این ترکیب تونسته فرهنگ ابتدایی قرن بیستم در امریکارو به تصویر بکشه. اما نکته جالب این هست که این سه گانه در سال ۱۹۹۸ از جانب کتابخانه مدرن در میان برترین رمان هایی که به زبان انگلیسی در قرن بیستم نوشته شده قرار گرفت (رتبه ی بیست و سوم). دوس پاسوس جایزه آنتونیو فلترینلی که نوعی جایزه ی اخلاقی و انسانیه رو هم به پاس زحماتی که برای موضوعات ادبی و هنر کشیده بود دریافت کرد.

سرانجام دوس پاسوس بعد از گذشت ۷۴ سال بعد از یک زندگی پر از فراز و نشیب و تجربه های مختلف تو زمینه های مختلف فکری و سیاسی و به جا گذاشتن چندین اثر شاخص و برتر در سال ۱۹۷۰ چشم از جهان فروبست.(دقت کردین نویسنده ها عمراشون طولانیه؟)

www.JADVALKATIBEH.com ............................................. Instageram: Magazine.Katibeh ................................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول