راهنما
1401/02/07
محلی در مکه

درسته که کشور عربستان برای مسلمونا مقدس ترین شهر به حساب میاد ولی اتفاقاتی توی این کشور رخ داده که وجهه منفوری توی جهان اسلام پیدا کرده و تنها دلیل احترام مسلمونا به عربستان، مکان های مذهبی اون هستش؛ برای مثال خودتون می دونید که چند سال پیش توی بخشی از مکه که به «منا» معروفه چه فاجعه ای رخ داد و ده ها نفر جون دادن. یا اتفاقاتی که شاهزاده سعودی رقم می زنه، تبادلات اون ها با آمریکا، فروش اسلحه و ... . اما توی این متن می خوایم به معرفی سرزمین منا بپردازیم که یکی از تلخ ترین اتفاقات تاریخ ما، توی اون رخ داد.

منا بعد از رد شدن از وادی محشر شروع می شه و مسافتی در حدود ۳\۵ کیلومتر و عرض ۵۰۰ متر رو داره. این سرزمین بین ۲ کوه قرار گرفته و آخر اون به مکه می رسه. منا جایی هستش که حاجی ها از روز ۱۰ تا ۱۲ و بعضی ها تا روز ۱۳ توی اون می مونن.

و اما بگیم از وقایع تاریخی که توی منا رخ داده؛ عقبه که قسمت پایانی منا هستش جاییه که مسلمانان یسرب برای اولین بار تو اون با حضرت محمد بیعت کردن که بیعت اونا « بیعت العقبه » نام گرفت. دور ترین قسمت منا به مکه هم وادی محشر نام داره که بین مزدلقه و منا قرار گفته و جاییه که گفته می شه سپاه ابرهه توی اون گرفتار عذاب الهی شدن.

اینکه حجاج توی منا چکار می کنن شاید برای خیلی ها جای سوال باشه؛ حجاج روز دهم اول جمره عقبه را رمی می کنند. بعد از اون قربانی و بعدش هم حلق (تقصیر) انجام میدن و اینجوری از حالت احرام بیرون میان. حاجی ها وظیفه دارن تو روز ۱۱ و ۱۲ هر سه جمره (یعنی اولی، ثانی و عقبه) رو رمی کنن و شب ها رو هم در منا بیتوته کنن. این اعمال قبل از اسلام هم توی حج وجود داشته و پایه گذار اون حضرت ابراهیم بوده.

در منا مساجد فراوانی هم وجود داره که از اولین قرن های اسلام بر پا بودن، البته بعضی ها از بین رفتن و به جاشون جدید ساخته شده. مسجد خیف توی منا یکی از مسجد های تاریخی اسلام هستش که ۷۰ پیامبر قبل از حضرت محمد توی اون عبادت کردن و حجاج به محض ورود به سرزمین منا و در مسیر رمی جمرات، می تونن مناره های این مسجد رو ببینن.

قربانگاه منا هم قبلا توی بخش ورودی منا بعد از وادی محشر قرار داشت که البته می شه گفت چیزی از اون داخل منا نبود. از سال ۱۴۲۰ قمری، قربانگاه اصلی به محل دیگه ای تو فاصله ۵۰۰ متری منا به اسم معیصم انتقال داده شد و به صورت مجهز و پیشرفته ای با تقسیم اون برای کشور های مختلف، مشغول به فعالیت شد.

در کل منا برای نه تنها مسلمونا، بلکه پیروان بقیه ادیان هم مکان مقدسی هستش که پیامبران اونا هم توی منا به عبادت پرداختن و اعمالی رو به جا آوردن.

 

www.JADVALKATIBEH.com ............................................. Instageram: Magazine.Katibeh ................................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول