راهنما
1401/02/07
رود مرزی

بعضی جلوه های طبیعت به قدری بزرگن که متعلق به ۱ کشور نیستن و توی چند کشور ادامه دارن؛ برای مثال رشته کوه هیمالیا که توی کشور های افغانستان و نپال و پاکستان و هند و چین و میانمار قد علم کرده! و یا رودخونه دانوب که توی ۱۰ کشور جریان داره! یه رود دیگه ای توی ایران خودمون هستش که ۴ کشور رو آب رسانی می کنه! رود «ارس» که از رودهای پر آب و خروشان ایران به حساب میاد.

رودخونه ارس از مرز ترکیه (نخجوان جلفا) و ارمنستان رد میشه، توی ایران جریان داره و از ایران وارد جمهوری آذربایجان می شه و به رودخونه کورا می ریزه. این رودخونه سال ۱۸۱۳ میلادی توی عهدنامه گلستان که بین ایران و روسیه بود، به عنوان مرز این 2 کشور انتخاب شد و تمام مناطق شمالی ارس به روسیه تعلق گرفت. چندین سال بعد ایران و اتحاد جماهیر شوروی به کمک هم سدی رو تو ناحیه پلدشت به اسم سد ارس ساختن. همچنین سد های خدا آفرین و قیز قلعه سی هم به صورت مشترک بین ایران و ارمنستان روی این رودخونه ساخته شده.

ارس بعد از رسیدن به آرپاچای، مرز مشترکی رو بین ایران و ارمنستان و آذربایجان می سازه که تا محله بهرام ادامه داره. این مرز بعد از مسافتی ۱۰۰۷۲ کیلومتری در نهایت به دریای خزر می ریزه.

کشورهای ایران، ارمنستان، جمهوری آذربایجان و ترکیه شامل حوزه آبریز این رود می شن. وسعت ارس در کل حدود ۱۰۳۲۰ کیلومتر مربع هستش که نزدیک ۴۰ درصد (یعنی ۳۹۰۰۰ کیلومتر مربع) از اون توی ایران قرار داره. ارس به جز جذابیت های گردشگری که داره، توی بحث اکوسیستم منطقه هم خیلی تاثیرگذاره و جدای از اون منبع مهمی برای صید ماهی و درآمد زایی محلی های اون اطراف هستش.

ارس حدود ۱۰ گونه ماهی رو توی دل خودش داره از بین اونا ۶ تاشون به نسبت بقیه ماهی های بومی این رودخونه هم بزرگترن و هم مقاومت بیشتری دارن؛ همین باعث شده که صید این مدل ماهی ها بین ورزشکارا و ماهی گیرا از ارزش خیلی بالایی برخودار باشه.

در آخر هم به اسم ارس توی مجامع بین المللی اشاره کنیم؛ ارس توی متون و نوشته های یونان و اروپا به صورت Arax«آراکس» یا Arakss «آراکسس» نوشته میشه و قدیم ترا هم اراسک یا آراسک می گفتن بهش. توی زبان عربی هم بهش الرس میگن و تو زبان ترکی آراز، آراس و ارز.

 

www.JADVALKATIBEH.com ............................................. Instageram: Magazine.Katibeh ................................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول