راهنما
1401/02/07
منطقه ای در شهر کاشان

مردم معمولا وقتی می خوان سفر کنن، شهرای معروف یا بزرگ رو انتخاب می کنن در صورتی که کلی شهر کوچیک ولی فوق العاده زیبا تو ایران هست که شاید کمتر کسی اسمشونو شنیده باشه. شناختن این شهرا و مناطق مختلف ایران باعث می شه بتونید دید بازتر و بهتری موقع انتخاب مقصد داشته باشید. یکی از شهرای ناشناخته ایران، شهر «داران» تو استان اصفهان هستش.

این شهر مرکز شهرستان فریدن تو غرب استان اصفهانه که طبیعت زیبایی رو در دل دامنه های زاگرس ایجاد کرده. فریدن یکی از شهرستان های تاریخی ایرانه که قدمتی نزدیک ۳۰۰۰ سال داره! این شهر چون اسم حاکمش فریدون بوده به این اسم شهرت پیدا کرده. گویش غالب مردم این شهر کوهستانی فارسی هستش ولی یسری روستاهای کوچیک هم داره که بعضی مردم اونجا لهجه های بختیاری و ترکی و لری و ارمنی دارن.

داران جزو مرتفع ترین شهرای ایران هستش که خب به همین دلیل هوای خیلی سردی هم داره. وسعت منطقه داران کلا ۵ کیلومتر مربع هستش ولی پره از انوع درختایی مثل بلوط، گون، کرفس کوهی و گز.

داران رو می شه یکی از زیبا ترین و خوش آب و هوا ترین شهرای ایران دونست که چون مراتع زیادی داره، مرکز دامداری اصفهان قلمداد می شه. مهم ترین جاذبه هایی که داران داره طبیعت بکر و آرامش بخش اون هستش که چون تو کوهپایه قرار گرفته پره از مراتع سرسبز، آبشار های زیبا و تنوع گیاهی زیاد؛ توی کوهپایه ها شما می تونید انواعی از گیاهان دارویی خالص و ناب رو پیدا کنید. میزان بارش برف و بارون داران هم توی سطح بالایی قرار داره.

یه نکته دیگه که زیبایی خاصی به این شهر می بخشه، وجود عشایر خون گرمی هستش که می تونید چادر های اونا رو در کنار کوه مشاهده کنید. از قشنگ ترین دیدنی های داران می تونیم به دشت لاله های واژگون اشاره کنیم که طبیعت بی نظیری رو توی فصل بهار و تابستون به نمایش می ذاره. لاله های واژگون رو می تونید توی پارک جنگلی داران به وفور مشاهده کنید که البته تو پارک آبشار مصنوعی خیلی قشنگی هم ساخته شده.

مورد بعدی منطقه حفاظت شده دالانکوه هستش که وسعتی نزدیک به ۳۴ هزار هکتار داره! توی این منطقه زیبای کوهستانی که از سال ۱۳۸۸ شکار ممنوع اعلام شده می تونید انواعی از گونه های جانوری و گیاهی رو مشاهده کنید. حیوانات زیادی اونجا زندگی می کنن مثل گورکن، کبک، قوچ، میش، پرستو دریایی، کاکایی ارمنی، اردک و ...

جاذبه دیگه این شهر کلیسای گئورک هستش که مربوطه به دوران قاجار. این کلیسا ۱۵ کیلومتری داران قرار گرفته و تو سال ۱۳۸۶ به عنوان یکی از آثار فاخر ملی ایران به ثبت رسیده. علاوه بر این کلیسای دیگه ای هم تو ۱۲ کیلومتری داران واقع شده به اسم کلیسای سنت نشان فریدن؛ این کلیسا هم قدمتش بر می گرده به دوران قاجار و همزمان با کلیسای گئورک، به ثبت ملی رسیده.

در کل می شه گفت شهرای کوچیک و نقلی ایران هم دیدنی های خاص خودشون رو دارن؛ فکر نکنید همیشه دیدنی ها توی شهرای بزرگ قرار گرفته! داران می تونه برای یه تعطیلی ۲-۳ روزه که هوایی تازه کنید و از دود و دم شهری دور بشید عالی باشه.

 

www.JADVALKATIBEH.com ............................................. Instageram: Magazine.Katibeh ................................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول