راهنما
1401/02/07
فیلم بیلی وایلدر

این روزا همه چی منفی شده، اخبار منفی، افکار منفی، اتفاقات منفی، کلا انرژی منفی داره بیداد می کنه. یکی از چیزایی که می تونه این حال و هوا رو یکم براتون عوض کنه فیلمای خوب و کمدی هستن. افراد زیادی تو جهان بودن که تخصص اونا فیلمایی علیه افسردگیه! یکی از این افراد بیلی وایلدر نام داره که کلی فیلم شاد و مفرح مثل فیلم «یک دو سه»، نینوچکا و بعضی ها داغشو دوست دارن ساخته!

کسایی که عاشق سینما هستن می دونن که سینمای کمدی رو می شه با بیلی وایلدر تعریف کرد! این فرد یکی از بزرگترین فیلم سازان کمدی تاریخ به حساب میاد که باعث شده کلی آدم از خنده روده بر بشن! البته تخصص بیلی فقط توی کمدی نیست؛ این شخص تعداد زیادی از مهم ترین آثار ملودرام سینما و کلی فیلم اجتماعی رو به اسم خودش ثبت کرده.

بیلی وایلدر به عقیده خیلی ها استاد فیلمنامه نویسی هستش. فیلمنامه های بیلی معمولا به کمک آی ای ال دایموند نوشته می شد و کلی ریزه کاری داشت، توی فیلمنامه های اون یه عالمه از روابط علت و معلولی دیده می شد که در کنار نگاه ریزبینانه و طنز، ذهن مخاطب رو درگیر می کرد.

بیلی یه دورانی فیلمنامه های خفنی مثل فیلم نینوچکا محصول سال ۱۳۹۳ رو نوشت که نگاه منتقدانه و به شدت طنزی نسبت به کمونیست ها داشت؛ همچنین فیلم یک دو سه تو سال ۱۹۶۱ که بازهم دست روی همون موضوع گذاشت و با کمونیست ها شوخی می کنه. بعد ها به فیلمسازی رو آورد که تو این زمینه هم خیلی موفق بود.

به گفته خود بیلی، الگو و اسطوره سینماییش، لوبیچ بودش و معتقد بود که اگه هر جا تو ساخت فیلم به مشکل خوردید، می تونید با فکر کردن به اینکه اگه ارنست بود چه کار می کرد؟ مشکل رو حل کنید!

جالبه بدونید محتوای اصلی و عمده فیلم های بیلی، موضوعاتی مثل کلاه برداری، جعل هویت، فریب کاری و تقلب بودش که تو اکثر آثار اون تکرار می شد. اولین فیلمی که بیلی وایلدر ساخت اسمش « صغیر و کبیر » بود که برای سال ۱۹۴۲ هستش. داستان فیلم در مورد زن بزرگسالی بود که تلاش می کنه هویتش رو تغییر بده به یه دختر ۱۲ ساله تا بلیط قطار رو نخره و رایگان سفر کنه! بعدا سال ۹۵۹ فیلم «بعضی ها داغشو دوست دارن» رو هم ساخت که اینجا هم موضوع جعل هویت بود! داستان فیلم در مورد مردانی بود چهره خودشون رو به شکل زن ها در میارن تا توی محافل مختلف نفوذ کنن!

در کل بیلی جزو افتخارات سینمای جهان هستش و از هر زاویه و با هر دیدگاهی که نگاه کنیم، متوجه می شیم آثار بیلی جزو شاد ترین، بهترین و انسانی ترین فیلم های تاریخ هستن. به عقیده من اگه ماهی ۱ بار یکی از فیلمای بیلی رو ببینید دیگه دچار افسردگی و نا امیدی نمی شید و امید به زندگیتون ۶۰ برابر می شه! (شاید بگید چرا ۶۰ برابر؟ همینجوری 😊)

 

www.JADVALKATIBEH.com ............................................. Instageram: Magazine.Katibeh ................................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول