راهنما
1401/02/10
به شخصیتهای زنی گفته میشود که در سری فیلمهای جیمز باند با او وارد روابط عاشقانه میشوند

دختر باند (به انگلیسی: Bond girl)، به شخصیت‌های مؤنثی گفته می‌شود که در رمان و سری فیلم‌های جیمز باند حضور دارند. این شخصیت‌ها معمولاً با کاراکتر جیمز باند

وارد رابطه عاشقانه شده و مکمل او در داستان محسوب می‌شوند.

قاعده چندانی بر شخصیت‌های بان گرل حاکم نیست. آن‌ها ممکن است دوست یا دشمن جیمز باند باشند یا حتی فقط در حد یک شریک جنسی در زندگی باند نقش داشته باشند. در اقتباس‌های سینمایی از کتاب‌های جیمز باند، بازیگران زن زیادی به عنوان بان گرل حضور پیدا کرده‌اند. از مشهورترین بان گرل‌ها می‌توان به شخصیت وسپر لیند با اجرای اوا گرین اشاره کرد که در فیلم کازینو رویال حضور داشت. مونیکا بلوچی با ۴۹ سال سن در هنگام بازی در فیلم اسپکتر (۲۰۱۵) مسن‌ترین بان گرل مجموعه فیلم‌ها است. با این حال، استدلال شده که نقش محوری امدر فیلم اسکای‌فال (۲۰۱۲) او را به عنوان یک بان گرل یا باند وومن تعیین می‌کند.

  •  مطالعات انتقادی

در سال ۲۰۰۳، نقدهای علمی پوسی گالور و خانم پولپنی، به سرپرستی اساتیدی چون الیزابت لادنسون و تارا برابازون، به ترتیب، در کتاب‌های جیمز باند پدیده: یک منتقد منتشر شد. در سال ۲۰۰۹، محققان دانشگاه ایالتی کلیولند و دانشگاه ایالتی کنت مقاله ای به نام متزلزل و به هم ریخته: تجزیه و تحلیل محتوا از تصاویر زنان در جیمز باند را منتشر کردند که مطالعه‌ای از نوع تحلیل محتوای کمی از ۱۹۵ شخصیت زن ارائه شده در بیست فیلم جیمز باند ارائه داد.

اصطلاح دختر باند نیز ممکن است با توجه به عینیت زنان در فیلم، بی‌مورد باشد، خصوصاً در دوره رواج جنبش #می - تو.

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول