راهنما
1401/02/10
روز رستاخیز

درسته که دین اسلام با بقیه ادیان توی یسری چیزا اختلاف نظر داره و مخالفه، ولی بعضی چیزا هستن که توی همه ادیان الهی مشترکن؛ بعضی حکم ها مثل عطوفت، مهربانی، کمک به نیازمندان یا عبادت خدا، یا بعضی از وعده ها و اتفاقات مثل حسابرسی به انسان ها، روز «قیامت»، وجود بهشت و جهنم و ... از وجه اشتراکات ادیان الهی هستن.

توی قرآن ما مسلمونا برای قیامت یسری نشونه ها نوشته شده که قبل از شروع قیامت رخ می ده (به اونا اشراط الساعه میگن) که بعضی از اونا عبارت هستن از: متلاشی شدن کوه ها، روون شدن دریاها، زلزله های شدید و مخرب، شکافته شدن آسمون، تاریک شدن خورشید و ماه و ستاره ها و مهم ترین اونا یعنی دمیده شدن صور اسرافیل.

یکی از چیزایی که خیلی عجیب هستش مکان برگزاری قیامته؛ طبق چیزایی که تو قرآن اومده روز قیامت همه مرده ها باهم و یکهویی زنده می شن، از قبر ها بیرون میان و توی صحرای محشر جمع می شن که به حسابشون رسیدگی بشه. درباره مکان واقعی جمع شدن آدم ها چیز روشنی معلوم نیست ولی از اونجایی که گفته می شه زمین و آسمون تغییر می کنن، احتمال میره که این فضای جمع شدن فضایی غیرمادی هستش.

مورد بعدی درازای قیامت هستش که تو خود قرآن براش ۲ مقدار نوشته شده؛ توی یکی از آیه ها نوشته شده هزار سال و آیه ای دیگه پنجاه هزار سال! جدای از اون توی روایتی از امام صادق (ع) آورده شده که می فرماین قیامت ۵۰ توقفگاه داره که رد شدن از هر کدوم اونا ۱۰۰۰ سال طول می کشه!

و اما بگیم که توی قیامت چه اتفاقاتی میفته؛ این اتفاقات خیلی زیاد هستن و توی منابع مختلف هم تفاوت هایی دیده می شه، ولی ۴ مورد اصلی اتفاقات اینا هستن: اولیش اینه که انسان ها با دمیده شدن بار اول صور اسرافیل همگی می میرن و بعد از دمیده شدن مجدد همگی زنده شده و منتظر رسیدگی به حساب هاشون می شن.

مرحله بعد حسابرسی هستش که مهم ترین کار قیامت به شمار میاد. حین حسابرسی همه اعمال و کردار های مردم بهشون نشون داده می شه و هر کسی مسئول اعمال و رفتار خودش هستش.

بعد از اینکه حساب های مردم مشخص شد نامه اعمال هر کس به دستش داده می شه؛ از نکاتی که در مورد نامه اعمال نوشته شده اینه که به حدی ریز و دقیق نوشته شده که کسی نمی تونه انکارش کنه. مورد دیگه ای هم که در مورد نامه اعمال توی روایات اومده اینه که نامه افراد درست کار به دست راستشون و افراد گناه کار به دست چپشون داده می شه.

پل صراط آخرین مرحله هستش که طبق متن ها و نوشته های دینی، اسم پلیه روی دوزخ و تو مسیر بهشت که همه آدما از روش رد می شن. افراد صالح به سرعت رد می شن و می رسن بهشت و بدکار ها ازش سقوط می کنن تو جهنم. پیامبر توی توصیف این پل میگه پلی هستش نازک تر مو و تیز تر از شمشیر!

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول