راهنما
1401/02/10
جد رستم دستان، جهان پهلوان ایران زمین

های شگفت انگیز  است و انواعی از آرایه های ادبی که ارزش این کتاب رو فوق العاده بالا می بره. یکی از ویژگی های داستانی شاهنامه اینه که پره از شخصیت های مختلف؛ رستم که معروف ترینشونه، زال پدر رستم، «سام» پدر زال و ... . پدربزرگ رستم یعنی سام رو شاید خیلی ها خوب نشناسن، بریم که یکم معرفیش کنیم.

سام یکی از شخصیت های شاهنامه از تبار گرشاسپ و پدربزرگ رستم هست، سام رو جزو پهلوانان و اسطوره های ایرانی نام می برن. این شخصیت متولد زابل هست و به همین علت هم پیشوای زابلیان بعد از نریمان محسوب می شه (نریمان، پدر سام هستش؛ یعنی پدر جد رستم 😊)

سام توی دوران منوچهر جزو پهلوان های معروف ایران بود که همراه قارن رزم زن، سرویمن، شاپور، نستوه، شیدوش و شیروی، گردان جنگی ایران رو می ساختن. این گردان به دستور فریدون و به کین ایرج منوچهر رو همراهی می کردن. منوچهر وقتی به تخت حکومت نشست همه اعضای این گردان حضور داشتن اما فقط به سام اعتماد کامل داشت.

مهم ترین اتفاقی که توی زندگی سام افتاد؛ تولد زال بود که اون رو به علت موی سفیدش رها کرد. سام القاب زیادی مثل سام نیرم، جهان پهلوان، سام یک زخم، سام یل و سام سوار داشت. همچنین سام بخاطر این که توی مازندران حضور داشت و با دیوان و گرگساران مازندران جنگید، شهرت زیادی کسب کرده بود.

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول