راهنما
1401/02/17
از روزنامه نگاران خوشنام و سابق روزنامه کیهان و تنها خبرنگار زن ایرانی که در نوفل لشاتو با آقای خمینی مصاحبه کرد

«خانم نوشابه امیری» یکی از سرشناس‌ترین روزنامه‌نگاران ایرانی و از دوبلورهای باسابقه است و کار خود را بیش از پنجاه سال پیش موقعی که حدود ده سال داشت با گویندگی در برنامه کودک رادیو ایران آغاز کرد.

او که همیشه آرزو داشت به اوریانا فالاچی ایران تبدیل شود از نوجوانی وارد عرصه مطبوعات شد و نخستین خبرنگار ایرانی بود که از طرف روزنامه کیهان به همراه خبرنگار روزنامه اطلاعات چند هفته پیش از انقلاب با آیت‌الله خمینی در پاریس مصاحبه کرد.

در این گفت‌وگو او از آیت‌الله خمینی پرسید: «بعضی‌ها می‌گویند ما از زیر چکمه استبداد به زیر نعلین استبداد می‌رویم»، و آیت‌الله خمینی در جمله معروفی در پاسخ گفت که « اسلام دیکتاتوری ندارد».

صدای خانم امیری در فیلم‌های کارتونی تلویزیونی مانند لوسین در «بچه‌های کوه آلپ»، استرلینگ در «رامکال» و میشا در «دهکده حیوانات» برای بسیاری خاطره‌انگیز است. او همچنین از گردانندگان مجله «گزارش فیلم»، از نشریات موفق و پرمخاطب سینمایی، بود که بعد از بیش از ۱۲ سال انتشار در سال ۸۰ توقیف شد.

او بعداً در دوره ریاست جمهوری خاتمی، با نشریات اصلاح‌طلب همکاری کرد ولی با تحت فشار قرار گرفتن آزادی مطبوعات در کشور، او سرانجام مجبور به ترک ایران شد.

در فرانسه خانم امیری روزنامه اینترنتی «روز آنلاین» را به همراه عده دیگری از روزنامه‌نگاران به راه انداخت که این روزنامه هم پس از حدود ۱۲ سال انتشار اخیراً متوقف شد.

خانم امیری چند کتاب به چاپ رسانده و بسیاری از قصه‌های کودکان را به فارسی ترجمه کرده است. آخرین کتاب او «روزی که پیر شدم» نام دارد و در آن مشکلات خانواده‌های زندانیان سیاسی را توصیف می‌کند.

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول