راهنما
1401/02/24
سیاست مدار و نویسنده آمریکایی که از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ فرماندار آلاسكا بود

سارا لوئیز هیث پالین (Sarah Louise Heath Palin) (متولد ۱۱ فوریهٔ ۱۹۶۴ در سندپوینت آیداهو) سیاست‌مدار، صاحبنظر سیاسی و نویسندهٔ آمریکایی است که از سال ۲۰۰۶ تا زمان استعفایش در سال ۲۰۰۹ فرمانداری آلاسکا را برعهده داشت. او به عنوان نامزد حزب جمهوریخواه برای معاونت رئیس‌جمهوری آمریکا در کنار جان مک‌کین سناتور ایالات متحده از آریزونا در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۰۸آمریکا رقابت کرد. سارا پالین، نخستین آلاسکایی و نخستین زن جمهوری‌خواهی است که در انتخابات ریاست‌جمهوری برای کسب معاونت ریاست‌جمهوری، نامزد شده‌است. از کتاب گستاخ شدن او بیش از دو میلیون نسخه به فروش رفته‌است.

پالین در سال ۱۹۹۲ به عضویت در شورای شهر واسیلا درآمد و در سال ۱۹۹۶ شهردار آن شد. پس از رقابتی ناموفق برای کسب معاونت فرمانداری آلاسکا در سال ۲۰۰۳، به ریاست کمیسیون صیانت از گاز و نفت آلاسکا منصوب شد. در سال ۲۰۰۶، به عنوان نخستین زن و جوانترین فرد به فرمانداری آلاسکا برگزیده شد و تا ۲۰۰۹این مقام را بر عهده داشت.

از زمان ترک این سمت، او از جنبش تی پارتی پشتیبانی کرده و برای آن مبارزه کرده‌است. او در انتخابات‌های گوناگون از کاندیداهای گوناگونی پشتیبانی کرده‌است. از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵، پالین برای شبکه فاکس نیوز تحلیل سیاسی ارائه می‌داد. او در سال ۲۰۱۴ یک کانال تلویزیون خبری را راه‌اندازی کرد که در ژوئیه ۲۰۱۵ بسته شد. در سال ۲۰۱۰ در لیست ۱۰۰ شخصیت تأثیرگذار مجله تایم قرار گرفت.

سارا پیلین در ۲۸ سالگی، سال ۱۹۹۲ در شهر کوچک خود واسیلا به سمت نماینده شورای شهر انتخاب شد و در ۱۹۹۶ (با ۹۰۹ رأی در برابر ۲۹۲ رأی شهردار سابق) شهردار این شهر شد. او پس از شهردار شدن وعده خود مبنی بر کاهش ۶۰٪ مالیات بر اموال را عملی کرد و در ۱۹۹۲ مجدداً با فاصله رأی بیشتری به عنوان شهردار انتخاب شد. و در همان سال رئیس نشست شهرداران ایالت آلاسکا شد. او در سال ۲۰۰۲نامزدی ناموفقی را برای پست معاون فرماندار آلاسکا در انتخابات حزب جمهوری‌خواه ایالات متحده آمریکاداشت. او در آن انتخابات به مقام دوم رسید.

پیلین در سال ۲۰۰۶ با فاصله زیادی (۵۱۴۴۳ رأی و ۵۰٫۲۹٪ آراء) فرماندار آن هنگام فرانک مارکوزکی را شکست داد و به عنوان نماینده جمهوریخواهان برای فرمانداری آلاسکا انتخاب شد و با پیروزی در انتخابات نهایی بر (با ۱۱۴۶۹۷ رأی و ۴۸٫۳۳٪ آراء) بر تونی نولس دمکرات، فرماندار اسبق، در ۴۲ سالگی اولین زن و جوانترین شخصی شد که تاکنون به فرمانداری ایالت آلاسکا انتخاب شده‌است.

نتایج یک نظر خواهی در سال ۲۰۰۷ نشان می‌دهد که میزان مقبولیت او در میان مردم آلاسکا ۹۰٪ است و به این ترتیب بالاترین درصد پشتیبانی را در میان فرمانداران آمریکایی و احتمالاً تمام دولتمردان ایالات متحده دارد. نظرسنجی دیگری هم در ۲۸ ژوئیه ۲۰۰۸ محبوبیت هشتاد درصدی سارا پیلین را نشان می‌دهد.

سارا پیلین با این حال مخالفان زیادی را به خود جلب نموده‌است. مخالفین این فرماندار آلاسکا، وی را یک متعصب مذهبی نامیده‌اند که در حیطه روابط خارجه ابداً هیچ سرنخی ندارد، بطوریکه وی تصور می‌کرد آفریقا یک کشور است، نه یک قاره.

از جمله سوابق پیلین که بشدت مورد حمله مخالفین قرار گرفته، سوءاستفاده از قدرت خود در برکناری یک کمیسر ایمنی عمومی در اداره پلیس آلاسکا به نام والتر مونگان است که به‌دلایل شخصی و خانوادگی عنوان گردیده‌است. والتر مونگان، شوهر سابق خواهر سارا پیلین بوده‌است.

یک کمیته تحقیق در مجلس قانونگذاری آلاسکا در تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۰۸ میلادی، نتیجه‌گیری کرد که سارا پیلین به عنوان فرماندار این ایالت به‌طور غیرقانونی از اختیارات خود برای اخراج والتر مونگان، استفاده کرده‌است.

پیلین نیز با استفاده از موقعیت خود سعی در سانسور و پاکسازی کتابخانه شهر خود از کتاب‌های «با دیدگاه‌های ضدمذهبی» نمود. هنگامی که کتابدار ارشد کتابخانه (خانم Mary Ellen Emmons) با درخواست وی مخالفت ورزید، پیلین با استفاده از موقعیت سیاسی خود سعی در برکناری وی نمود، که با مقاومت‌هایی روبرو شد و ناکام ماند.

سارا پیلین همچنین معتقد است باید جلوی «ایران و تروریست‌هایش که مسبب کشتار آمریکاییان است» را گرفت تا «هولوکاست دومی رخ ندهد». پیلین بر پایه اعتقادات کلیسایش معتقد است در آخرالزمان (second coming)، امت معتقد به مسیحیت به آلاسکا پناه خواهند آورد تا از خشم الهی در امان باشند، و مسیح در زمان حیات وی به زمین بازگشته و قوم مسیحیان را در زمین چیره خواهد گردانید.

پیلین معتقد است که «مطالعات علمی» را دیده‌است که نشان می‌دهد انسان و دایناسورها با هم بر روی زمین می‌زیسته‌اند، که منطبق بر دیدگاه انجیل او می‌باشد. به گفته وی:

انسان‌ها و دایناسورها با هم بر روی زمین راه می‌رفتند.

گروه‌های حقوق زنان (از جمله حامیان هیلاری کلینتون) پشتیبانی خود را از پیلین به دلیل دیدگاه‌هایش به ویژه مخالفت با سقط جنین دریغ داشته‌اند.

پیلینو کی می‌کنه؟ نام فیلم پورنویی بود که در سال ۲۰۰۸ به منظور هجو و تمسخر سارا پیلین، ساخته شد. نام فیلم به‌طور عمدی و با توجه به قسمتی از فیلمنامه انتخاب شده بود. جان پترسون، منتقد فیلم از روزنامه گاردین با انتقاد از این فیلم، فیلمنامه را بدون محتوا دانسته و ساخت این فیلم را یک اقدام سیاسی دانست.

انتخاب پالین که ۴۴ سال دارد، بدون داشتن سابقه قانونگذاری و محدود بودن سابقه اجرایی او به بیست ماه فرمانداری در یکی از کم جمعیت‌ترین ایالتهای آمریکا و ۱۰ سال اداره شهر ۶٬۵۰۰ نفری واسیلا، ممکن است با هدف جذب هواداران هیلاری کلینتون در حزب دموکرات صورت گرفته باشد و همچنین برگ برنده باراک اوبامارا به عنوان تنها منادی تغییر و اصلاح در ساختار حکومت آمریکا خنثی کند.

مک کین انتخاب غیرقابل پیش‌بینی پالین را در یک سالن بسکتبال در اوهایو در پیش روی ۱۵ هزار نفر از هوادارانش و همچنین سارا و تاد و چهار تا از پنج فرزند آن‌ها اعلام کرد.

پالین همچنین در مدرسه رهبر «سازمان ورزشکاران مسیحی» (به انگلیسی: Fellowship of Christian Athletes) بوده و مراسم نیایش قبل از مسابقات را انجام می‌داده‌است، اعتقادات محکم مذهبی موضوعی است که برای بخش بزرگی از جامعه آمریکا در هنگام انتخابات اهمیت زیادی دارد.

البته تجربه ناکافی پالین برای مقام معاونت رئیس‌جمهور کشور ۳۰۰ میلیون نفری ایالات متحده آمریکا و بی‌تجربگی مطلق او در سیاست خارجی با توجه به اینکه که او در یک شهر حداکثر ۸ هزار نفری ستاره تیم بسکتبال مدرسه، ملکه زیبایی و بعد چهار سال عضو شورای شهر و ۱۰ سال شهردار آن بوده‌است و تا قبل از شهردار شدن بیشتر عمر خود را در ورزشگاهها برای گزارش مسابقات و در اقیانوس آرام برای ماهی‌گیریگذرانده‌است، مهم‌ترین انتقادی است که به او وارد می‌شود.

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول