راهنما
1401/02/26
خواننده جوان بریتانیایی که به خاطر اجراهای خارج از عرف موسیقی و آهنگهای عرفانی معروف است

الا ماریا لانی یلیچ-اوکانر (Ella Marija Lani Yelich-O'Connor؛ متولد ۷ نوامبر ۱۹۹۶) که به‌طور حرفه‌ای به نام لرد (Lorde) شناخته می‌شود، خواننده-ترانه‌سرای نیوزیلندی است. با الهام از آریستوکراسی برای نام هنری خود، او به‌خاطر به کار بردن سبک‌های موسیقایی دور از عرف و ترانه‌سرایی درون‌گرا معروف است. موسیقی لرد اصولاً الکتروپاپ و عناصر زیر ژانرهایی از قبیل دریم پاپ و ایندی-الکترو را شامل می‌شود.

لرد در حومه‌شهر تاکاپونا واقع در آوکلند به دنیا آمد و در حومه‌شهر همسایه دوونپورت بزرگ شد و در اوایل نوجوانی علاقه خود را برای اجرا در مکان‌های محلی ابراز داشت. او در سال ۲۰۰۹ قراردادی با گروه موسیقی یونیور سال (یوام‌جی) بست و در سال ۲۰۱۱ با تهیه‌کنندهٔ موسیقی، جوئل لیتل برای ضبط موسیقی همکاری کرد. لرد ابتدا در سال ۲۰۱۲ به صورت ناشر مؤلف یک آلبوم چندآهنگه (ئی‌پی) با عنوان ئی‌پی کلاب عشق برای دانلود رایگان در ساوندکلاود منتشر کرد و در سال ۲۰۱۳ یوام‌جی این ئی‌پی را به صورت تجاری منتشر کرد. این ئی‌پی با تک‌آهنگ برتر جدول‌های جهانی، «سلطنتی‌ها» همراه بود و به لرد کمک کرد تا به شهرت دست یابد.

نخستین آلبوم استودیویی او، قهرمان محض در همان سال منتشر شد و با موفقیت‌های تجاری و انتقادی همراه بود. سال بعد، لرد موسیقی متن فیلم بازی‌های گرسنگی: زاغ مقلد – بخش ۱ در سال ۲۰۱۴ را گردآوری کرد و چندین قطعه از جمله تک‌آهنگ «شراره‌های زرد آتش» را برای این موسیقی متن ضبط کرد. دومین آلبوم استودیویی او، ملودراما (۲۰۱۷) تحسین گسترده‌ای از سوی منتقدان دریافت کرد و به بالاترین جایگاه بیلبورد ۲۰۰ ایالات متحده رسید.

افتخارات لرد شامل دو جایزه گرمی، دو جایزه بریت و یک نامزدی گلدن گلوب است. او در فهرست تأثیرگذارترین نوجوانان تایم در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ و نسخه ۲۰۱۴ فوربز ۳۰ آندر ۳۰ قرار گرفت. او علاوه بر کارهای انفرادی خود، برای سایر هنرمندان از جمله برودز و بلیچرز ترانه‌سرایی کرده‌است. تا سال ۲۰۱۷، لرد بیش از پنج میلیون آلبوم در سراسر جهان فروخته‌است.

 

  • اوایل زندگی

الا ماریا لانی یلیچ-اوکانر در ۷ نوامبر ۱۹۹۶ در تاکاپونا، آوکلند متولد شد. مادرش، سونیا یلیچ (Jelić) و پدرش ویک اوکانر، یک مهندس عمران است. مادرش به دلیل مهاجران کرواتی در منطقه دالماسی متولد شد، در حالی که پدرش نیوزلندی ایرلندی‌تبار است. آنها نامزدی خود را بعد از یک رابطه ۳۰ ساله، در سال ۲۰۱۴ اعلام کردند، و آن‌دو در سال ۲۰۱۷ در یک مراسم خصوصی در منطقه ساحل چلتنهام ازدواج کردند.

لرد دومین از چهار فرزند است، او سه خواهر و برادر دارد: خواهر بزرگتر، جری و خواهر کوچکتر ایندیا و برادر کوچکتر آنجلو نام دارد. آنها در حومه اوکلند نزدیک دونپورتبزرگ شده‌اند. در پنج سالگی، او به یک گروه درام پیوست و مهارت‌های سخنرانی عمومی خود را توسعه داد. در کودکی، لرد در Vauxhall, Auckland و سپس در نوجوانی در Belmont Intermediate School شرکت کرد. مادرش او را به خواندن طیف‌هایی از ژانرها تشویق کرد که لرد او را به عنوان تأثیراتش در ترانه‌سرایی ترانه ذکر کرده‌است. به‌طور خاص، او ادبیات داستانی نوجوانان پادآرمان‌شهر رمان Feed از Matthew Tobin Anderson و همچنین نویسندگانی مانند جی. دی. سالینجر، ریموند کارور و جنت فریم را عنوان تأثیرگذار بر ترانه‌سرایی خود ذکر کرده‌است.

در مه ۲۰۰۹، لرد و دوستش لوئیس مک دونالد به عنوان یک گروه دو نفره موفق به کسب Belmont Intermediate در نمایش استعداد سالانه مدرسه شدند. در اوت همان سال، لرد و مک دونالد در برنامه بعد از ظهر Jim Mora در رادیو نیوزلند میهمان شدند. آن دو در برنامه ترانه «Mama Do (Uh Oh, Uh Oh)» از پیکسی لات و «از کسی استفاده کن» از کینگز آو لئون را بازخوانی کردند. سپس پدر مک دونالد ضبط‌هایی بازخوانی شده آن دو به نام «Mama Do» و «Warwick Avenue» از دافی را به اسکات مک لاچلان، مدیر استعدادیابی گروه موسیقی یونیورسال (یوام‌جی) به ارسال کرد. مکلاچلان در پی آن، قرارداد او را برای پیشرفت به یوام‌جی امضا کرد.

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول