راهنما
1401/02/27
خواننده و ترانه سرا و تهیه کننده معروف موسیقی بریتانیایی

ادوارد کریستوفر «اد» شیرن (Edward Christopher "Ed" Sheeran) (متولد ۱۷ فوریهٔ ۱۹۹۱) یک خواننده، ترانه‌سرا، و تهیه‌کننده موسیقی معروف اهل انگلستان است. از معروف‌ترین آهنگ‌هایش می‌توان به بلند بلند فکر کردن (Thinking Out Loud) نام برد.

 اد شیرن برای این آهنگ در سال ۲۰۱۶ برندهٔ جایزهٔ آهنگ سال و بهترین اجرای تک‌نفرهٔ پاپ از جشنوارهٔ گرمی شد و از دیگر ترانه‌های معروف وی می‌توان بخوان (sing) اشاره کرد که این آهنگ در چارت‌های اسکاتلند، استرالیا، نیوزلند، بریتانیا در رتبهٔ اول و در چارت‌های کانادا، ایالات متحده، انگلیس، فرانسه، آلمان، سوئیس و استرالیا جزو ده ترانهٔ اول قرار گرفت.

همچنین از دیگر آهنگ‌های معروف وی می‌توان به "شکل تو" (Shape of You) اشاره کرد که توانست ۱۲ هفته در رتبهٔ ۱ جدول ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد قرار بگیرد و موزیک ویدئوی آن در ۹ ماه به بیش از ۲٫۳ میلیارد بازدید در یوتیوب دست‌یافت و رتبهٔ اول از لحاظ پخش در اسپاتیفای به‌طور جهانی بیش از یک میلیارد استریم دست‌یافت و در ۱۰ مارس ۲۰۱۷ دارای حدود ۹ میلیون پخش روزانه در این برنامه باشد.

از دیگر آهنگ‌های معروف او که به رتبه‌های بالای جهانی دست‌یافتند می‌توان به دختر گالویایی (Galway Girl) و قلعه روی تپه (Castle on the Hill) و بی‌نقص (Perfect) اشاره کرد که در تاریخ مذکور، به ترتیب دارای رتبه‌های دوم، سوم و ششم در لیست جهانی بودند؛ و همچنین در فصل ۷ سریال بازی تاج‌وتخت به نقش‌آفرینی پرداخته‌است. او همچنین در آلبوم جدید امینم به نام احیا در آهنگ رودخانه با او همکاری داشته‌است. او با تیلور سوئیفت هم همکاری کرده‌است که می‌توان به آهنگ‌های آخر بازی و همه چیز تغییر کرده‌است اشاره کرد. او چهار آهنگ از وان دایرکشن را نیز نوشته‌است؛ و تیتراژ پایانی فیلم بخت پریشان را نیز در کارنامهٔ خود دارد.

او رابطه‌ای را با چری سیبورن دوست دوران کودکی و همکلاسی سابق دبیرستان خود در ژوئیهٔ ۲۰۱۵ شروع کرد.

در ژانویهٔ ۲۰۱۸ نامزد کردند و در مراسمی خصوصی در ژانویهٔ ۲۰۱۹ ازدواج کردند.آنها صاحب دختری به نام لایرا هستند. 

اِد آهنگ بی‌نقص (Perfect) را از همسرش الهام گرفته و ساخته‌است.

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول