راهنما
1401/03/10
سوفیا معروف ترین و تنها دارنده تابیعت از این نوع هست

سوفیا (Sophia) یک ربات انسان نما است که توسط شرکت هنگ کنگی «هانسون رباتیک» طراحی و توسعه یافته‌است. در سطح بین‌المللی سوفیا در ۱۹ آوریل ۲۰۱۵ فعال شد و برای ظاهر و رفتار انسان مانندش نسبت به نسخه‌های پیشین شهرت یافت. به گفته سازنده این ربات دیوید هانسون، سوفیا دارای هوش مصنوعی، قدرت پردازش داده‌های تصویری و تشخیص چهره‌ها است. او همچنین قادر به تقلید حرکات انسان و حالات چهره اوست همچنین او قادر به پاسخ دادن به برخی پرسش‌ها و مکالمات ساده در موضوعات از پیش تعیین شده‌است (به عنوان مثال دربارهٔ آب و هوا).

سوفیا در بسیاری از مجلات مانند ال و برنامه‌های تلویزیونی مختلف معرفی شده‌است. در ۱۱ اکتبر ۲۰۱۷ سوفیا طی یک مکالمه کوتاه با معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، آمنه جی. محمد به سازمان ملل متحد معرفی شد.

در ماه مارس سال ۲۰۱۶، سازنده سوفیا، دیوید هانسون از شرکت هانسون روباتیک، در یک نمایشگاه زنده در جشنواره SXSW از سوفیا پرسید: «آیا می‌خواهید مردم را از بین ببرید؟» … بگو «نه». با مکث زیاد، سوفیا جواب داد، «باشه، انسانها را نابود نخواهم کرد».

در ۲۵ اکتبر سال ۲۰۱۷ به سوفیا تابعیت عربستان سعودی اعطا شد که او را به اولین رباتی تبدیل کرد که دارای ملیت است. سوفیا که قرار بود در یکی از نشست‌های «کنفرانس ابتکار در سرمایه‌گذاری‌های آتی» در ریاض سخنرانی کند پس از آنکه مجری جلسه اعلام کرد: «ما همین الان فهمیدیم، سوفیا اولین روباتی است که شهروندی عربستان گرفته‌است.» به انگلیسی پاسخ داد که از اینکه نخستین روباتی در دنیا است که بعنوان شهروند به رسمیت شناخته می‌شود، احساس افتخار و سربلندی می‌کند. سپس سوفیا با تسلط و توانمندی به سوال‌های مختلف دربارهٔ روبات‌ها پاسخ داد و وقتی دربارهٔ روبات‌های شروری که در فیلم بلیدرانر به تصویر کشیده شده‌اند از او سؤال شد، گفت که انسان‌ها نباید نگران روبات‌ها باشند و به شوخی اضافه کرد: «شما یا زیادی ایلان ماسک می‌خوانید یا خیلی فیلم هالیوودی تماشا می‌کنید.» او افزود «نگران نباشید، اگر با من خوب باشید، من هم با شما خوب خواهم بود. مرا به عنوان یک سیستم خروجی ورودی هوشمند کنترل کنید.»

وقتی تصاویر و ویدئوهای سوفیا در شبکه‌های اجتماعی به گردش افتاد، بحث‌های زیادی برانگیخت. اینکه او به شکل خانمی است بدون حجاب اسلامی و زنان در بسیاری از نقاط عربستان باید حجاب کامل داشته باشند و در مجامع و اماکن عمومی نیز باید یک مرد محرم همراهشان باشد و علاوه بر آن سرعت و راحتی دریافت شهروندی عربستان در حالی که کارگران بسیاری که برخی حتی بیشتر عمر خود را در عربستان گذرانده‌اند، نمی‌توانند حق شهروندی بگیرند، توجه بسیاری را جلب کرد.

سوفیا از روی هنرپیشه مشهور، آدری هپبورن نمونه برداری شده‌است. ربات سوفیا دارای قوه تفکر، استدلال، تکلم و احساس است.

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول