راهنما
1401/03/18
نام پادگانی در تهران

از گذشته تا به امروز در همه کشورها و ایالات مکانی کاملا نظامی برای حفظ نظم و برقراری امنیت لازمه حکومت بوده است این پادگان های نظامی که شامل تعداد زیاد سرباز، پاسبان و درجه دار و.... هستند نقش بسزایی در پویایی و ایستادگی کشور ایفا می کنند در ایران پادگان های کوچک و بزرگی واقع شده است که به اتفاق یکی از مهمترین آن ها که در زمان پهلوی احداث و یکی از قدیمی ترین پیشینه ارتش محسوب می شود پادگان جی نام دارد که هم اکنون نیز در اختیار نیروی زمینی ارتش قرار دارد.

در واقع می‌توان گفت یکی از اتفاقاتی که باعث شد منطقه جی از اهمیت زیادی برخوردار شود ساخت همین پادگان در آن منطقه بود.

منطقه جی که با پیشینه ای ۹۰۰ ساله قدمت بسیار زیادی دارد زیرا در اولین کتاب های تاریخی از جمله نزهت القلوب مستوفی از این منطقه نامبرده شده و در گذشته روستایی در منطقه طرشت   ( اکنون تبدیل به پادگان نظامی جی شده است) و دارای یک قلعه بسیار بزرگ که از چند بخش همچون جی سفلی و جی علیا بود شامل می شد.

وجود نهر فیروز آبادی در اطراف قلعه منطقه جی را به مکانی بسیار زیبا تبدیل کرده بود. داخل قلعه چشم اندازی سراسر از سرسبزی ها و درختان کوتاه و بلند که خانه های کاهگلی در وسط آن ها به چشم می خورد تشکیل شده بود که مردم ترجیح می‌دادند برای حفاظت از خود در این قلعه زندگی کنند. ناگفته نماند امروزه از آن همه سرسبزی تنها چند فضای سبز به جای مانده و به دلیل همجوار بودن منطقه جی با اماکن اطراف، محل تردد و گذرگاه ماشین ها جای آن زیبایی ها را گرفته است.

اکنون این پادگان تغییر کاربری داده و تقریبا به فضاهای سبز و عمومی در حال تبدیل است.

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول