راهنما
1401/03/18
نویسنده شوخ طبع ایرلندی

شاید دانستن اطلاعاتی از زندگی افراد سرشناس جذاب و شنیدنی به نظر بیاید از نظر من نویسنده ها سرشناس ترین و در عین حال مهمترین افراد در طول تاریخ هستند که هر یک با خلق و خوی منحصر به فرد خود دست به قلم می برد و آثاری بی نظیری خلق می کند نوسینده و نمایش نامه نویس مشهور ایرلندی که آثارش حاکی از کمدی، جدیت، همدردی و همدلی است اما اغلب طنز زیادی ایجاد می کند به گونه ای که همه اورا به عنوان نویسنده ای شوخ طبع می شناسند در اینجا سرکی به زندگی این نویسنده نامدار جورج برنارد شاو می کشیم.

جورج برنارد شاو در ۲۶ ژوئیه ۱۸۵۶ در دوبلین ایرلند به عنوان پسر یک کارمند دولتی چشم به جهان گشود. شاو در دوران جوانی خود در مدارس مختلف تحصیل کرد اما همیشه نسبت به مدارس و معلمان خصومت داشت. او می‌گوید: «مدرسه‌ها و مدیران مدارس، آن‌طور که امروز داریم، به‌عنوان مکان‌های آموزشی و معلمی محبوب نیستند، بلکه زندان‌ها و کلید در دست‌هایی هستند که کودکان را در آن نگه می‌دارند تا از ایجاد مزاحمت و همراهی با والدین خود جلوگیری کنند».

شاو فعالیت ادبی خود را به عنوان رمان نویس آغاز کرد. آثار شاو عمدتاً به مشکلات اجتماعی غالب مربوط می‌شد، به‌ویژه با آنچه که او به عنوان استثمار طبقه متوسط کارگر می‌دید. اگرچه او بیشتر به خاطر نمایشنامه شهرت داشت، اما در زمینه های روزنامه نگاری، موسیقی و نقد ادبی نیز تبحر داشت بعد از آن که اولین نمایش‌نامه‌های او حدودا در دهه‌ ۹۰ قرن نوزدهم روی پرده رفتند بسیار مورد استقبال قرار گرفت به گونه ای که از آن پس دیگر به طور رسمی می‌توانست به عنوان یک نمایش‌نامه‌نویس مشغول به کار و امرار معاش شود. شاو ۶۰ نمایشنامه در کارنامه خود به ثبت رساند که بیشتر آنها به موضوعات اجتماعی مانند ازدواج، مذهب، حکومت طبقاتی و مراقبت های بهداشتی می پردازد و از مهمترین آن ها می توان به سزار و کلئوپاترا در سال ۱۸۹۸، بشر و فوق‌ بشر در سال ۱۹۰۳ و سرگُرد باربارا ۱۹۰۵ اشاره کرد.

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول