راهنما
1401/03/19
کاشف میکروب سل

پزشکی حرفه ‌ای است که در هیچ دوره و زمانی انسان‌ها برای کشف و درمان بیماری‌ها از آن بی‌نیاز نبوده‌اند و به طور یقین بقای نسل آدمیزاد مدیون پزشکان و طبیبان هر دوره در تاریخ است، سل یک بیماری کشنده و دلهره آور که در دوران باستان جان هزاران هزار آدم را به طرز بی رحمانه ای گرفت اما به دست پزشک مشهور روبرت کخ شناخته و از پای درآمد.

روبرت هاینریش هرمان کخ ۱۱ دسامبر سال ۱۸۴۳ در شهر کلاوستال ایالت نیدرزاکسن آلمان چشم به جهان گشود تا کمک های زیادی به جامعه بشری ارائه دهد او از همان کودکی با هوش و استعداد سرشار و بی نظیری که داشت پدر و مادر خود را شگفت زده کرد بعدها کخ در دبیرستان به زیست شناسی علاقه مند شد و در سال ۱۸۶۲ وارد دانشگاه گوتینگن شد و در آنجا پزشکی خواند. و در این بین بسیار تحت تأثیر مربی آناتومی خود ژاکوب هنله که در سال ۱۸۴۰ اثری منتشر کرده بود که در آن پیشنهاد می کرد که میکروارگانیسم ها مسئول ایجاد بیماری های عفونی هستند اگر بگوییم که استارت موفقیت کخ نیز با همین کتاب زده شد اغراق نکرده ایم.

در قرن نوزدهم، بیماری هایی مانند سل، وبا، دیفتری و عفونت زخم شایع ترین علت مرگ و میر در سراسر جهان بودند. تنها در آلمان، سالانه صدها هزار نفر بر اثر آنها جان خود را از دست می دهند. این زمانی بود که دکتر رابرت کخ متوجه شد که این نوع بیماری ها توسط ارگانیسم های کوچک - باکتری ها ایجاد می شود. او و همکارانش در برلین موفق شدند عوامل بیماری زا و مسیرهای عفونت فردی را شناسایی کنند و در نتیجه راه را برای درمان ها و اقدامات پیشگیرانه هموار کنند.

و تقریبا کخ تمام وقت و تلاش خود را تا سال ۱۸۸۱، بر شناسایی میکروب مسبب بیماری مرگبار سل گذاشته بود. در حالی که سایر محققان توانسته بودند نشان دهند که سل توسط یک میکروارگانیسم ایجاد می شود، هیچ کس قادر به رنگ آمیزی یا شناسایی میکروب نبود که در نهایت این پزشک حاذق با استفاده از تکنیک های رنگ آمیزی اصلاح شده، توانست این میکروب را جداسازی و شناسایی کند و جهان را از این میکروب مرگبار نجات و رهایی بخشد.

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول